W szkole realizowany jest projekt pn.
                        „Z dobrym zawodem w lepszą przyszłość”

współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020
       
 


Aktualności
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Życząc wszystkim udanych, słonecznych, bezpiecznych i niekończących się wakacji, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z zakończenia roku szkolnego 2016/2017.


 Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017DEBATY NA AJD

22 maja klasy I i II LO wzięły udział w debacie zatytułowanej Rola edukacji w zapobieganiu bezrobociu wśród młodych osób, która odbyła się na Akademii Jana Długosza w Częstochowie, a została zorganizowana przez Instytut Współpracy Regionalnej. Prowadząca wykład pani Joanna Górna, pracownik AJD, zmusiła nas do refleksji nad swoją przyszłością oraz zachęciła, by nie rezygnować ze swoich pasji i by próbować znaleźć pracę, która będzie nie tylko przynosiła nam korzyści finansowe, ale przede wszystkim dawała satysfakcję, radość i pozwalała się wielotorowo rozwijać. Na spotkaniu przedstawiono również nowy portal dla pracowników i pracodawców Teraz lepsza praca. W dyskusji, która nastąpiła po wykładzie nasi uczniowie mówili o swoich zainteresowaniach, o ważkości indywidualnego wyboru ścieżki zawodowej i swoich obawach związanych z przyszłością.

6 czerwca klasy I LO i II LO uczestniczyły w debacie podsumowującej cykl dyskusji poruszających temat Młodzież na rynku pracy, zorganizowaną przez Instytut Współpracy Regionalnej przy udziale Urzędu Miasta Częstochowy, Powiatowego Urzędu Pracy i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczyli również goście z Uniwersytetu w Maladze, którzy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami z ułatwianiem młodym ludziom wchodzenie na hiszpański rynek pracy. Dyskusja rozwijała się wokół tematu samozatrudnienia i przedsiębiorczości przyszłych pracowników. Młodzież podzieliła się ze zgromadzonymi swoimi planami i marzeniami na przyszłość, ale i wyraziła swoje obawy, związane z inwestowaniem we własną działalność gospodarczą. Biorący udział w dyskusji eksperci zachęcali uczniów i studentów, by nie bali się brać losu we własne ręce, poinformowali o instytucjach, których zadaniem jest pomoc raczkującym przedsiębiorcom oraz przekonywali, że staże i działalność wolontariacka mogą być świetnym punktem w przyszłym CV.

B. Słupczyńska


 Debaty na AJDCZĘSTOCHOWSKI UNIWERSYTET MŁODZIEŻOWY - PODSUMOWANIE

23 lutego wspólnie z tysiącami uczniów ze szkół w regionie zainaugurowaliśmy uczestnictwo w zajęciach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego na Politechnice Częstochowskiej. Pierwszy pokaz przygotowany został przez studentów i wykładowców Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Zobaczyliśmy, jak zbudowany jest i jakie zadania wykonuje łazik marsjański, stworzony przez członków Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn - PCz Rover Team. Pojazd ten wziął udział w konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 2015, gdzie częstochowska drużyna zajęła VI miejsce w świecie. My widzieliśmy czwartą już wersję łazika z serii Infinity. Damian Głębocki z klasy II LO odważył się spróbować swoich sił w kierowaniu pojazdem, być może w przyszłości dołączy do zespołu.

30 marca wzięliśmy udział w drugim wykładzie CzUM, przygotowanym przez Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów i zatytułowanym Fizyka wokół nas – pokazy eksperymentów fizycznych. Prowadzący zajęcia doktorzy zaprezentowali i omówili zastosowanie ciekłego azotu, przeprowadzili też serię doświadczeń, które wprawiły nas w zadziwienie: zobaczyliśmy marznące w mgnieniu oka przedmioty, fluorescencyjne jajko, „topniejące” balony. Panowie przeprowadzili też kilka eksperymentów z prądem elektrycznym, pokazując nam, jak przesłać prąd bez użycia kabla. Tego samego dnia odbywały się Dni Otwarte Politechniki Częstochowskiej. Uczniowie poznali kierunki oferowane przez uczelnię, zwiedzili też Wydział Budownictwa i Wydział Elektryczny.

27 kwietnia uczestniczyliśmy w trzecim wykładzie na CzUM. Był on przygotowany przez Wydział Elektryczny i nosił tytuł Energia elektryczna – towar, którego jakość zasługuje na szczególną uwagę. Pracownicy Politechniki Częstochowskiej opowiedzieli nam, jak energia elektryczna jest produkowana i jak trafia do naszych domów. Omówione zostały również odnawialne źródła energii, które aktualnie w Polsce zaspokajają jedynie około 5% zapotrzebowania na energię, mają jednak przed sobą niewątpliwie świetlaną przyszłość.

1 czerwca wzięliśmy udział w wykładzie kończącym VII edycję Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. Przygotowany przez Wydział Infrastruktury i Środowiska referat dotyczył Ogniw paliwowych jako niekonwencjonalnych generatorów prądu elektrycznego. Prelegenci przedstawili nam sposoby wykorzystania wodoru jako alternatywnego źródła energii w pojazdach silnikowych. Tego dnia wylosowano również nagrody dla najbardziej sumiennych studentów. Szczęście w losowaniu miała Kinga Falana z klasy II LO; otrzymała ona kompletny zestaw akcesoriów do roweru.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących te spotkania.

B. Słupczyńska


 Częstochowski Uniwersytet MłodzieżowyPOSADŹ SWOJE DRZEWKO

19 czerwca odbyła się w naszej szkole akcja ekologiczna Posadź swoje drzewko, realizowana dzięki dotacjom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Rolę koordynatora pełni w tym zadaniu Fundacja Ekologiczna SILESIA, która od wielu lat stara się wspierać budowę ogrodów mających stać się zapleczem edukacyjnym w terenie. Do akcji włączyli się uczniowie z klas I ZSZ oraz I i II TL/H. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zasadzić wiele pięknych roślin.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

J. Sadowska

Posadź swoje drzewkoJAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

Jak nie czytam, jak czytam to ogólnopolska akcja, której pomysłodawcą i organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole. Podstawową formą uczestnictwa w akcji jest zebranie uczniów oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie i zrobienie zdjęcia oddającego frekwencję. W tym roku wybrano datę 1 czerwca. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia). Dlatego ważne jest, by każdy z nas tego dnia wziął do ręki dowolną książkę i w ten sposób zaznaczył swój udział w akcji masowego czytania promującej czytelnictwo i biblioteki szkolne, która inicjuje modę na czytanie oraz pokazuje nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.

Młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu już po raz drugi wsparli tę akcję. Tym razem został zorganizowany piknik, który był niespodzianką dla uczniów z okazji Dnia Dziecka, podczas którego połączono grillowanie z czytaniem. Dobry humor dopisywał wszystkim, a przy okazji biliśmy rekord czytania w jednym czasie.

M. Antoń


Jak nie czytam, jak czytam 2017WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA

W ostatnim dniu maja uczniowie klas I i II LO, II TL/H oraz I ZSZ uczestniczyli w wycieczce do Ogrodzieńca, Zawiercia oraz Częstochowy.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku Ogrodzieniec położonego we wsi Podzamcze. Uczniowie poznali historię twierdzy, a także ciekawe legendy z życia dawnych mieszkańców zamku. Zobaczyli ówczesną salę tortur kasztelana Warszyckiego, dziedziniec zamkowy, fragmenty fosy oraz inne pomieszczenia, m. in. dawną bibliotekę i sypialnię.

Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki była Huta Szkła Kryształowego w Zawierciu. Młodzież z naszej szkoły miała szansę zaobserwować proces powstawania i dekoracji szklanych wyrobów, a także zwiedzić muzeum z wieloma ciekawymi eksponatami związanymi z historią tego zakładu.

Z Zawiercia udaliśmy się do Częstochowy, gdzie uczniowie zwiedzili Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, mieszczące się w podziemnych korytarzach, wydrążonych w latach 1974-1976 na terenie częstochowskiego Parku im. Staszica. Naziemna część ekspozycji została ulokowana w pawilonie wzniesionym w 1908 roku na Wystawę Przemysłowo-Rolniczą. W części podziemnej uczniowie zobaczyli prawdziwy chodnik w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz maszyny górnicze. Huta Szkła Kryształowego w Zawierciu i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki.

J. Sadowska

Wycieczka krajoznawczaZSP NA DNIACH KONIECPOLA

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu brali czynny udział w uroczystościach i atrakcjach organizowanych w ramach Dni Koniecpola. Stoisko informacyjno-promocyjne, słodki poczęstunek, charakterystyczne stroje z logo ZSP w Koniecpolu, wspaniała pomoc uczniów a także udział naszych sportowców w zawodach sportowych zostały z pewnością zauważone przez uczestników i przybyłych gości na Dni Koniecpola. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza szkoła mogła godnie zaprezentować się na uroczystości. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.


ZSP na dniach KoniecpolaPOŻEGNANIE MATURZYSTÓW 2017


Były łzy wzruszenia, chwile zadumy, ale i sporo uśmiechów - tak zazwyczaj bywa, gdy uczniowie stają się abiturientami. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli Starosta Powiatu Częstochowskigo pan Krzysztof Smela oraz Burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol pan Ryszard Suliga. Zapraszamy do obejrzenia galerii!

Pożegnanie maturzystów 2017NASI UCZNIOWIE W KOPALNI "GUIDO"

4 kwietnia młodzież z klasy III technikum oraz I i II zasadniczej szkoły zawodowej zwiedziła zabytkową kopalnię węgla kamiennego ,,Guido” w Zabrzu. Założył ją w 1855 roku hrabia Guido Henckel von Donnersmarck, a od 2007 stała się atrakcją dla turystów.

Pierwszym etapem tej niesamowitej przygody był zjazd szolą, czyli górniczą windą. W klimat dziewiętnastowiecznej kopalni wprowadzają świetnie zachowane stajnie końskie sprzed ponad stu lat. Kopalniane chodniki prowadzą do wielkich, murowanych komór. Na tym poziomie uczniowie poznali tradycje i kulturę górniczą z tego okresu. Trasa ta jest dodatkowo uzupełniona efektami multimedialnymi.

Kolejny poziom zabytkowej kopalni, wydrążony na przełomie XIX i XX wieku, składa się z systemu korytarzy opartych na dwóch wyrobiskach o łącznej długości ponad 2 km. Tu młodzież zapoznała się z rozwojem techniki górniczej od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Niezapomnianych emocji dostarczyło zejście w głąb wyrobiska nachylonego pod kątem 18 stopni. Szczególnym przeżyciem było wejście do wyrobiska zabierkowego o wysokości nie przekraczającej jednego metra i dotknięcie żyły ,,czarnego złota”. Uczniowie mogli także na żywo zaobserwować pracę maszyn, m.in. kombajnu górniczego. Kolejną atrakcją była podróż kolejką podwieszaną. Na poziomie K8 rozstaliśmy się z przewodnikiem i wyjechaliśmy na powierzchnię.

J. Sadowska

W kopalni GuidoUCZNIOWIE ZSP W MAGAZYNIE MASPEX I ZAKŁADZIE FIATA W TYCHACH

30 marca uczniowie technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej zwiedzili magazyn Maspex oraz Zakład FCA Poland S.A. w Tychach. Uczniowie zapoznali się z pracą nowoczesnego magazynu grupy Maspex, do której należą marki takie jak Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, Ekoland, DecoMorreno, Cremona, La Festa i Plusssz. Magazyn połączony jest z zakładem Ekoland Maspeksu kładką nad drogą, którą produkty prosto z linii wytwórczej specjalnymi liniami transportowymi przewożone są na paletach do składowania. Obiekt ma 30 000 m2 powierzchni użytkowej, 35 metrów wysokości, dysponuje bardzo nowoczesnymi magazynami wysokiego składowania z prawie 55 000 miejsc paletowych, ma 27 ramp, w tym pięć załadunkowych, które umożliwiają załadunek i rozładunek 240 samochodów na dobę. Centrum korzysta z aplikacji Warehouse Management System (WMS), Transportation Management System (TMS) oraz Yard Management System (YMS). Całość zarządzana jest przez zintegrowany system Enterprise Resources Planning (ERP).

Celem wizyty w tyskiej fabryce Fiata było zaznajomienie uczniów z organizacją pracy w jednym z najnowocześniejszych zakładów przemysłu motoryzacyjnego w Europie. Podczas pobytu uczniowie zobaczyli jak wygląda proces produkcji modeli Fiat 500 oraz Lancia Ypsilon na wydziale spawalniczym, lakierniczym i montażu, zapoznali się z linią technologiczną produkcji samochodów, automatyzacją pracy, a także poznali historię powstania fabryki, etapy jej rozwoju oraz osiągnięcia.

M. Gołdon

Tychy: Maspex i FiatDZIEŃ WIOSNY

21 marca w ZSP zagościła wiosna, w tym roku w naszej szkole nadaliśmy temu dniu charakter europejski. W sali konferencyjno-kinowej uczniowie klasy II LO przedstawili w języku niemieckim bajkę pt. ”Królewna Śnieżka”. W inscenizacji wzięła udział cała klasa, uczniowie przygotowali odpowiednie dekoracje i kostiumy, a przede wszystkim popisali się doskonałym poziomem języka.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami zabrali się do przygotowania wiosennych sałatek, przepisów do swoich dań i dekoracji wiosennych. Każdą klasę reprezentowała „Pani Wiosna”, która częstowała jury pyszną wiosenną sałatką. Jurorzy ocenili smak sałatek oraz pomysłowość uczniów w wiosennych kreacjach.

Na sali gimnastycznej odbył się ponadto konkurs sprawnościowy – rzut kołem hula hop do celu. Aby przypomnieć wszystkim o potrzebie ruchu wiosną zakończyliśmy dzień wspólnym tańcem popularnej belgijki.

A. Chrzuszcz

Pierwszy dzień wiosnyIX ŚLĄSKI KONKURS WIEDZY O PODATKACH

16 marca nasi uczniowie Jakub Nowak z klasy I LO, Norbert Misztal z klasy II LO, Piotr Kozieł z klasy II TH, Karolina Kaczmarzyk z klasy III TL, Monika Malarska i Róża Wizdorf z klasy IV TH reprezentowali naszą szkołę na Konkursie Wiedzy o Podatkach zorganizowanym przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Katowicach. Piotr Kozieł napisał bardzo dobrze test i tym samym zakwalifikował się do grona 25 najlepszych uczniów z województwa śląskiego. Gratulujemy!!!!

Dziękuję wszystkim uczestnikom za napisanie prac konkursowych, zaangażowanie i przygotowanie się do konkursu, a uczestnikom etapu wojewódzkiego serdecznie gratuluję.

M. Rydzek

IX Śląski konkurs wiedzy o podatkach


Z WIZYTĄ NA AJD

14 marca uczniowie ZSP uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Akademię Jana Długosza w Częstochowie w ramach Dni Otwartych uczelni. Zajęcia podzielono na bloki tematyczne: warsztaty twórczego pisania, media społecznościowe w pracy dziennikarza, rekonstrukcja historyczna (życie Marii Leszczyńskiej i Ludwika XV), świat bakterii, składniki żywności, tropienie dzikich zwierząt i zoologia praktyczna. Przewodnikami po uczelni byli absolwenci ZSP, których miło było spotkać po latach i porozmawiać z nimi o życiu studenckim.

Wizyta pozwoliła uczniom poznać wydziały AJD, oferowane kierunki kształcenia, możliwości rozwoju swoich pasji poza zajęciami, strukturę pomocy socjalnej dla studentów. Uczniowie ZSP docenili możliwość wizyty na uczelni, która dała im szansę lepszego zaplanowania swojej przyszłości.

A. Chrzuszcz

Z wizytą na AJDDZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

14 i 22 lutego gościliśmy młodzież z okolicznych gimnazjów. Odwiedzający wzięli udział w Grze szkolnej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, przydzielono im opiekunów i wręczono harmonogram trasy. Należało przejść przez różne stanowiska i wykonać przygotowane zadania by zdobyć punkty. Zwycięzcy, czyli grupy, które zgromadziły najwięcej punktów, otrzymali nagrody. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego dnia!

M. Antoń

 

Dzień otwartyRANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ

Z okazji święta zakochanych biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich do zabawy w „Randkę w ciemno z książką”. Wybrane woluminy zostały zapakowane w kolorowy papier, a na każdym z nich była metryczka, z hasłami dotyczącymi treści. Młodzież i nauczyciele wybierali do poczytania tomy, nie wiedząc jaki jest ich tytuł i autor. Dzięki temu czytelnicy mieli okazję sięgnąć po książkę, której być może nie wybraliby świadomie.. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a opinie w czasie zwrotów były najczęściej pozytywne.

M. Antoń


Randka w ciemno z książką


KURS BARISTYCZNY

16 i 17 stycznia w ramach projektu Z dobrym zawodem w lepszą przyszłość odbył się profesjonalny kurs baristyczny, który prowadził Jacek Kotula z Galicyjskiej Szkoły Smaku w Krakowie. Podczas szkolenia omówiono różne rodzaje kaw, najważniejsze parametry prawidłowego espresso, zaznajomiono uczniów z regionami upraw kawowców, a także sposobami zbierania i wypalania kawy.

Kurs składał się aż w 80 procentach z zajęć praktycznych. Każdy uczestnik nauczył się między innymi jak prawidłowo regulować młynek, jak przygotować perfekcyjne espresso, cappuccino, latte macchiato, kawy z syropami i wiele innych popularnych odmian tego napoju.

Podczas kursu baristycznego uczniowie poznali również sztukę Latte Art, czyli malowania dekoracji na powierzchni kawy espresso za pomocą odpowiednio spienionego mleka. Wszystkie ćwiczenia wykonywano na profesjonalnych, kolbowych ekspresach ciśnieniowych i wysokiej jakości kawach.

M. Janiszewska

  Kurs baristycznyWARSZTATY GASTRONOMICZNE

W ramach projektu Z dobrym zawodem w lepszą przyszłość w przerwie świątecznej oraz podczas ferii zimowych odbyły się warsztaty gastronomiczne Nowoczesne techniki przygotowania i dekorowania potraw. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się ze sprzętem i urządzeniami zakupionymi z funduszy projektu tj. podgrzewaczem do talerzy, urządzeniem sous-vide do gotowania w niskich temperaturach, blenderami gastronomicznymi, mikserem barmańskim, profesjonalnymi nożami kuchennymi, kostkarką do lodu, syfonem do ubijania śmietany, podgrzewaczem do talerzy, palnikiem gastronomicznym, termometrami do potraw, profesjonalnym piekarnikiem z termoobiegiem oraz taboretem podgrzewczym.

Nauczyciel prowadzący zajęcia omówił dokładnie zastosowanie oraz sposób korzystania z nowych urządzeń. Szczególnie dużo uwagi poświęcono zaletom i sposobom przyrządzania potraw nowoczesną metodą sous-vide. Podczas zajęć uczniowie zapoznawali się również z technikami stosowanymi w kuchni molekularnej takimi jak sferyfikacja czy żelowanie. Wykorzystując różne tekstury molekularne (np. agar, alginian sodu, chlorek wapnia, maltodekstrynę czy lecytynę sojową) uczniowie nauczyli się przygotowywać piankę, puder, kawior oraz makaron molekularny. Uczestnicy warsztatów poznali również nowoczesne sposoby dekorowania i komponowania składników na talerzu oraz sposób ekspedycji wykonanych potraw.

Wykorzystując poznane techniki kulinarne oraz nowe urządzenia przygotowano wiele ciekawych i apetycznych potraw:

- polędwiczkę wieprzową w knelu z drobiu, podaną z budyniem z pietruszki i kawiorem z brzoskwiń

- kruche ciastka w towarzystwie makaronu z kawy

- babeczki z pieczarkami otulone spaghetti z barszczu czerwonego

- schabowe kieszonki, podane z grillowanymi ziemniakami, warzywami gotowanymi w soku pomarańczowym i pudrem z oliwy truflowej

- łososia sous-vide oraz puree z groszku w otulinie z makaronu pomidorowego

- polędwicę sous-vide podaną na puree z ziemniaka i pietruszki oraz karmelizowane marchewki

- rurki z bitą śmietaną podane z kawiorem z kawy i prażynkami z makaronu ryżowego

- sałatkę jarzynową z szynką, posypaną kawiorem marchewkowym oraz grzanki z kolendrą

- gulasz wieprzowy z papryką, podany z kaszotto oraz sałatką z ogórków w aromacie tabasco

- faszerowane udka sous-vide podane na krążkach puree z marchewki, posypanym kawiorem z wątróbki

- szaszłyki w kurczaku z molekularnym tzatziki

- terrinę rybną z teksturą cytrynowo-brzoskwiniową

- krem brulee z karmelizowanymi bezami i dekoracją z karmelu

M. Janiszewska

  Warsztaty gastronomiczne


KONKURS GASTRONOMICZNY

16 grudnia w naszej szkole odbył się już po raz szósty konkurs gastronomiczny Czar świąt. Głównym celem konkursu jest podtrzymywanie tradycji wykonywania świątecznych potraw, doskonalenie umiejętności oraz promowanie talentów kulinarnych uczniów.

Zadanie uczestników polegało na samodzielnym przygotowaniu dowolnej potrawy wigilijnej. Jury konkursowe oceniało przede wszystkim smak, dekorację oraz dobór składników w zaprezentowanych potrawach. W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas o profilu gastronomicznym.

Zwycięzcy konkursu:

  • I miejsce: Świąteczne krokieciki - Klaudia Balsam uczennica II klasy ZSZ w zawodzie kucharz
  • II miejsce: Świąteczna słodycz (kutia) - Karolina Stępień uczennica II klasy ZSZ w zawodzie kucharz
  • III miejsce: Zielone pierogi z rybką - Martyna Grabowska uczennica III klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych

Gratulujemy!

M. Janiszewska

  Konkurs gastronomicznyWARSZTATY KULINARNE

13 grudnia uczniowie klas gastronomicznych, biorący udział w projekcie Z dobrym zawodem w lepszą przyszłość uczestniczyli w warsztatach kulinarnych Techniczne umiejętności korzystania z profesjonalnego sprzętu w kuchni przy tworzeniu dań. Zajęcia odbyły się w kompleksowo wyposażonym w najlepszej jakości sprzęt Centrum Kulinarnym Weindich w Chorzowie. Zatrudnieni tam specjaliści i trenerzy kulinarni są członkami Europejskiego Stowarzyszenia Euro-Toques Polska.

Warsztaty zorganizowane dla naszej szkoły poprowadził pan Sebastian Humski – szef kuchni zajazdu Hetman. Uczniowie przygotowując różne dania mogli zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń: pieca konwekcyjno-parowego, schładzarki szokowej, pakowarki próżniowej. Obserwowali również zastosowanie techniki sous-vide z wykorzystaniem cyrkulatora. Dzięki udziałowi w warsztatach młodzież nabyła techniczne umiejętności korzystania z urządzeń z jakimi mogą zetknąć się w swojej przyszłej pracy zawodowej. ​

M. Janiszewska

  Warsztaty kulinarneREFORMA OŚWIATY

Na stronie internetowej reformaedukacji.men.gov.pl znajdują się informacje na temat przygotowywanej reformy edukacji - m. in. projekty ustaw i broszura informacyjna.KUCHNIA SZLACHECKA W XVI WIEKU

30 listopada gościliśmy w naszej szkole panią dr Annę Odrzywolską-Kidawę z Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD. Uczniowie wysłuchali prezentacji zatytułowanej "Kuchnia szlachecka w XVI wieku". Multimedialna prezentacja omawiała zwyczaje żywieniowe w Polsce okresu Odrodzenia oraz nawyki panujące przy stołach szlacheckich, mieszczańskich i chłopskich. Bardzo ważnym elementem wykładu było ukazanie wpływu kuchni włoskiej i niemieckiej na kuchnię polską XVI wieku.​

B. Słupczyńska

 
Kuchnia szlechecka w XVI wiekuŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniach 14-20 listopada 2016 roku po raz dziewiąty został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. W tym roku oprócz nas w projekcie Otwarta Firma w województwie śląskim wzięło udział 35 szkół ponadgimnazjalnych i 2988 uczniów. Uczniowie naszej szkoły spotkali się z lokalnymi przedsiębiorcami na zajęciach w szkole, jak również zwiedzali ich przedsiębiorstwa. W tym roku byli z Nami: UNI-METAL, Good Luck, DAN-BRUK, BGŻ Paribas, PUP, ORLEN. Dziękujemy!

M. Rydzek

  Światowy tydzień przedsiębiorczościKUCHNIA POLSKA NA MAZOWSZU 2016

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zespół uczniów z klasy III Technikum kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych już po raz drugi zakwalifikował się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia polska na Mazowszu 2016”. W skład zwycięskiego zespołu wchodzą: Martyna Grabowska, Krzysztof Falana i Grzegorz Ziarnowski.

Kapituła konkursu podjęła decyzję o zakwalifikowaniu do rywalizacji finałowej 12 zespołów z całej Polski, informując jednocześnie o bardzo dużej ilości nadesłanych prac i bardzo wysokim poziomie przygotowanych materiałów konkursowych. Zadanie kwalifikacyjne polegało na przygotowaniu oryginalnych dań kuchni polskiej w nowoczesnej aranżacji:

  • zakąski gorącej, której głównym składnikiem jest tuszka z dorsza patroszona bez głowy,

  • oraz dania głównego, którego głównym składnikiem jest udko z kurczaka zagrodowego.

Potrawy należało przygotować według zasad przewidzianych w regulaminie konkursu. Nasi uczniowie przygotowali:

  • jako zakąskę gorącą: dorsza wędzonego podanego z sałatką z bobu i ziemią jadalną w aromacie truflowym,

  • a jako danie główne: faszerowane udka z kurczaka zagrodowego w łuskach ziemniaka, podane z puree z zielonego groszku, sosem kurkowym i karmelizowanymi warzywami.

Finał konkursu odbędzie się 18 listopada w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Warszawie. Zadaniem uczestników konkurencji finałowej będzie wykonanie 4 porcji zakąski gorącej i 4 porcji dania głównego, rozwiązanie teoretycznego testu wiedzy zawodowej w języku polskim i angielskim, nakrycie stołu – klasyczne oraz improstyl*, a także przygotowanie shake'a na bazie warzyw i owoców.

Życzymy sukcesów w finale konkursu!

*Improstyl to styl nakrycia odpowiadający najnowszym trendom światowym, nowatorska sztuka układania zastawy stołowej, tworząca oryginalny wizerunek stołu.
M. Janiszewska

 Gorąca zakąska

Danie główne 
WYCIECZKA DO CENTRUM DYSTRYBUCJI JYSK W RADOMSKU

3 listopada uczniowie klasy I technikum kształcący się w zawodzie technik logistyk oraz technik handlowiec odwiedzili Centrum Dystrybucji JYSK w Radomsku, gdzie zapoznali się ze specyfiką pracy w jednym z najnowocześniejszych w Polsce centrów dystrybucji, obsługującym ponad 600 sklepów sieci JYSK w kilkunastu krajach, m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie.

Uczniowie zwiedzili w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania o wysokości 40m, halę przyjęć, halę kompletacji oraz magazyn niskiego składowania. Przyjrzeli się pracy nowoczesnemu systemowi zarządzania magazynem WSM oraz urządzeniom usprawniającym procesy magazynowe: przenośnikom rolkowym i łańcuchowym, obrotnicom, dźwigom pionowym, wózkom systemowym, układnicom regałowym oraz owijarkom.

M. Gołdon

  Wycieczka do centrum dystrybucji JYSKMIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych jest organizowane od 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego i obchodzone przez cały październik. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło Książka to dopiero początek. Do obchodów przyłączyła się również nasza biblioteka podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo.

Odwiedzający mogli poczęstować się słodyczami, zabrać zakładki, kartki pocztowe oraz kalendarzyki. Każdy wypożyczający książkę musiał przeczytać łamańce językowe, chociaż inni również próbowali swoich sił. Zorganizowano konkursy: Z jakiej książki pochodzi prezentowany na gazetce cytat, Życie i twórczość H. Sienkiewicza, Kto to powiedział i konkurs fotograficzny Z książką mi do twarzy. Chętnych nie brakowało, gdyż nagrodą był talon do sklepiku szkolnego (za konkurs na rozpoznanie cytatu z książki) oraz batoniki. W bibliotece była wystawa pt. Szukasz odpowiedzi, masz problem? Przeczytaj oraz gazetka ścienna pt. Nakręcone książki. Zorganizowano kiermasze książek z Wydawnictwa Publicat oraz Egmont. Uczniowie stworzyli listę książek, które powinny zasilić zbiory biblioteki. Odbyło się też uroczyste włączenie uczennic w poczet aktywu bibliotecznego przy herbatce i słodyczach.

M. Antoń, A. Wójcik

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnychWYJAZD NA MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI

Tradycją naszej szkoły stały się wyjazdy na targi. Promowanie czytelnictwa poprzez udział w takim wydarzeniu kulturalnym, to dobry sposób zachęcenia uczniów do poznania nowości wydawniczych. 28 października grupa uczniów z klas I i II LO udała się więc do Krakowa.

Targi to zawsze dobra okazja do spotkania ludzi z pierwszych stron gazet i ze szklanego ekranu. Pan Wojciech Cejrowski jak co roku pozował z nami do zdjęcia. Zachwycały pomysłowo przygotowane stoiska oraz tłum zwiedzających, od miesięcznego maleństwa po dostojnych starszych panów. Mieliśmy możliwość przejrzenia wielu książek, porozmawiania z autorami, otrzymania gadżetów.

Na Targi mogliśmy pojechać dzięki sponsorom: pani Danucie Milewskiej prezesowi Firmy NARDOS z Olbrachcic oraz pani Barbarze Ziębie właścicielowi firmy ”Barbara” z Koniecpola. Serdecznie dziękujemy za otwarcie swych serc na potrzeby uczniów naszej szkoły i dofinansowanie wyjazdu, gdyż dało nam to możliwość poszerzenia naszych zainteresowań czytelniczych

M. Antoń, A. Wójcik

  Międzynarodowe targi książkiŚWIĘTO DRZEWA 2016

Każdego roku w październiku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu uczestniczą w obchodach ”Święta drzewa”. 28 października licealiści z klasy I b/c wzięli udział w tej akcji i wraz z opiekunami – Beatą Słupczyńską i Robertem Pośpiechem – odwiedzili Izbę Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Koniecpol, gdzie uczestniczyli w prelekcji Urszuli Góralczyk-Brysiak na temat przyrodniczego znaczenia lasów. Następnie uczniowie zapoznali się z cennymi eksponatami zgromadzonymi w izbie i odpowiadali na pytania w quizie wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. Za poprawnie udzielone odpowiedzi uczestnicy otrzymali nagrody. Nadleśnictwo Koniecpol ufundowało również 7 sztuk drzewek, które uczniowie posadzili na terenie przyległym do warsztatów szkolnych.

Święto drzewa jest częścią ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew i przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia.

R. Pośpiech

 
Święto drzewaŚWIĘTO CHLEBA 2016

Tegoroczne „Święto Chleba” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbyło się 20 października pod hasłem „Bądź dobry jak chleb dla innych”. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, grono pedagogiczne, uczniowie naszej szkoły i przedstawiciele gimnazjów wraz ze swoimi opiekunami.

Spotkanie rozpoczęło się od programu artystycznego, w którym poprzez recytację oraz wykonanie tekstów muzycznych z repertuaru P. Rubika, G. Wilka i Kayah przypomniano widzom jak ważną rolę w życiu człowieka pełni „chleb powszedni”.

Urozmaiceniem akademii była scenka rodzajowa pod tytułem „Wieczerza w wiejskiej chacie – pieczenie chleba”. Uczniowie klasy I LO zaprezentowali widzom historię pieczenia chleba i związane z nim tradycje i obrzędy. Szczególnie wyeksponowano szacunek dla kromki chleba, o której wspomniał C.K. Norwid w utworze: „Moja piosenka II”: Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie… Wymowne znaczenie miał gest rozdzielenia chleba pomiędzy uczestnikami spotkania.

Po części artystycznej odbyła się degustacja potraw i różnych rodzajów pieczywa, które zostały podarowane przez współpracujące z nami piekarnie. Uczniowie klas o profilu gastronomicznym przygotowali pięknie udekorowane wypieki cukiernicze, kanapki, a także dania gorące, tj. bigos oraz gulasz z dziczyzny. Uczestnicy mogli skosztować również wyrobów wędliniarskich, podarowanych przez współpracujące ze szkołą zakłady przetwórstwa mięsnego oraz marynat domowych i dodatków smakowych do mięs i chleba. Spotkanie to pozwoliło uczniom wykorzystać umiejętności zdobyte podczas zajęć praktycznych, natomiast gościom uświadomiło jak ważny jest chleb w naszym codziennym życiu.

Uroczystość została przygotowana przez uczniów z różnych typów szkół pod kierunkiem nauczycieli: mgr J. Ślęzak, mgr M. Janiszewskiej, mgr I. Sztajnowskiej, mgr A. Suligi, mgr A. Gałwiaczek.

Serdecznie dziękujemy sponsorom naszej uroczystości:

Panu Andrzejowi Gaikowi - Zakład Przetwórstwa Mięsnego GAIK;
Państwu K. i R. Bojarskim - Ubój i Przetwórstwo Mięsa ARTEK;
Panu Tomaszowi Sosnowskiemu - Piekarnia-Cukiernia we Włoszczowie;
Panu Zdzisławowi Możyłowskiemu - Piekarnia w Świętej Annie;
Panu Stanisławowi Górskiemu - Piekarnia Górski S.C. w Przyrowie;
Panu Przemysławowi Nowakowi - Piekarnia-Cukiernia w Wielgomłynach;
Panu Józefowi Domoradzkiemu - GS Samopomoc Chłopska w Koniecpolu;

A. Gałwiaczek, A. Suliga, I. Sztajnowska, M. Janiszewska, J. Ślęzak

  Święto chleba 2016CHŁOPSKA SZKOŁA BIZNESU

19 października uczniowie II klasy technikum przetestowali swoje uzdolnienia przedsiębiorcze uczestnicząc w planszowej grze ekonomicznej Chłopska Szkoła Biznesu. Wcielili się w rolę przedsiębiorców – kowala, piekarza i tkacza, produkowali i sprzedawali bryki handlowe, chleby lub lniane płótna. Celem graczy było zebranie jak największego kapitału, dzięki trafnym transakcjom z innymi graczami i realizowaniu wypraw handlowych po Europie. Warsztaty zorganizowano w naszej szkole w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, a prowadziła je p. Ewa Pudło, doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery w Koniecpolu oraz doradcy zawodowi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie, pp. Justyna Sandelewska i Zbigniew Garski.

Podczas warsztatów omówiono zagadnienia dotyczące rynku pracy, wady i zalety prowadzenia własnej firmy oraz przeprowadzono test uzdolnień przedsiębiorczych. Najlepszymi przedsiębiorcami okazali się Dawid Kabała i Dawid Margas, którzy zwyciężyli w grze. II miejsce zajęli Weronika Tkaczyk i Jakub Kurpios, a III – Klaudia Król i Patryk Knop.

Ci, którzy nie stanęli na podium, przeanalizowali taktykę i wyciągnęli wnioski na przyszłe rozgrywki. "Chłopska Szkoła Biznesu" to gra, która angażuje emocje, skłania do współpracy, rozwija kreatywność, innowacyjność w działaniu, pozwala na samodzielne realizowanie planów. Poza tym świetnie integruje grupę, podnosi poziom energii i pobudza do wspólnego działania, a przede wszystkim pozwala na dobrą zabawę!

M. Rydzek

   Chłopska Szkoła BiznesuWYCIECZKA DO KOŚCIOŁA ŚW. TRÓJCY W KONIECPOLU

13 października odbyła się wycieczka do kościoła św. Trójcy w Koniecpolu. Uczniowie zapoznali się z historią budowy kościoła i powstania Koniecpola. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas I i III ZSZ w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wraz z nauczycielem teoretycznych przedmiotów zawodowych i pedagogiem szkolnym.

J. Januszek 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Szkolne święto rozpoczęliśmy od ślubowania przedstawicieli klas pierwszych. Następnie klasy maturalne przedstawiły humorystyczne scenki z życia szkoły, mogliśmy także usłyszeć kilka wierszy oraz nastrojowe piosenki, które zaśpiewały dla nas Paulina Borowiec i Monika Malarska. Koncertową grą na saksofonie popisała się Weronika Smarzyńska. Uroczystość zakończyły życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły oraz wręczenie kwiatów.


 
Dzień Edukacjii Narodowej
NASZ UCZEŃ W STRASBURGU

We wrześniu w naszej szkole przeprowadzono Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów, a szczęśliwym zwycięzcą okazał się Bartosz Chudy z klasy III Liceum Ogólnokształcącego. Wraz z pięćdziesięcioma pięcioma laureatami z województwa śląskiego, w dniach 3-7 października Bartek uczestniczył w wyjeździe studyjnym do Strasburga, siedziby Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się pracy eurodeputowanych uczestnicząc w sesji plenarnej Parlamentu.

Największe wrażenie zrobiło na Bartku zabytkowe śródmieście Strasburga, Grande île, które w 1988 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Z liczącej 142 metry wieży gotyckiej katedry Notre-Dame, wzniesionej w latach 1176-1439, mógł podziwiać panoramę miasta, a także widoczne w oddali pasma górskie Wogezów i Schwarzwaldu. Ciekawostką jest, że w latach 1625-1874 wieża ta była najwyższym budynkiem świata. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili również le Petite France, dawną dzielnicę rybaków i garbarzy. Niezapomnianym przeżyciem był rejs po kanałach Strasburga. W drodze powrotnej grupa zatrzymała się w Dreźnie, które w latach 1697-1763 było królewsko-polskim miastem rezydencjalnym i jedną z dwóch stolic (obok Warszawy) unijnego państwa polsko-saskiego

Wszyscy laureaci konkursu byli gośćmi pani poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, Jadwigi Wiśniewskiej. Organizatorami konkursu w szkole byli pan Mirosław Gałwiaczek i pan Robert Pośpiech.

 

B. Słupczyńska

  Bartek w StrasburguWYCIECZKA DO PĘKOWCA

30 września wraz z chłopcami z gimnazjum nr 1 udaliśmy się na integracyjną wycieczkę historyczną do bunkrów-ziemianek na Pękowcu. Bunkry te zbudowali żołnierze z oddziału majora Mieczysława Tarchalskiego "Marcina" w lecie 1944 i służyły one za schronienie dla I Batalionu "Las" z 74. Pułku Piechoty AK.

Nauczyciel historii, pan Mirosław Gałwiaczek, przybliżył nam szczegóły partyzanckiego życia, opowiedział o ich sukcesach i trudach dnia codziennego. Pokazał nam też różnorakie zastosowania w terenie maski przeciwgazowej, noża, pasa czy łopatki wojskowej. Nauczyliśmy się wyznaczać kierunki za pomocą busoli, a przez nieskomplikowaną wojskową radiostację porozmawialiśmy z kolegami oddalonymi o kilkaset metrów.

B. Słupczyńska

  Wycieczka do PękowcaUCZNIOWIE ZSP NA LOTNISKU

23 września uczniowie technikum w zawodzie technik logistyk i technik handlowiec uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej na Lotnisko Balice w Krakowie. Uczniowie zapoznali się ze sposobem wysyłki towarów portem lotniczym, jak i gdzie dokładnie się to odbywa. Podczas wycieczki uczestnicy zostali zapoznani z tajnikami pracy lotniska, w tym z zawodami na lotnisku, procedurami lotniskowymi, faktami historycznymi związanymi z lotnictwem oraz historią lotniska.

Uczniowie otrzymali również karty pokładowe, odnaleźli swój lot na tablicy odlotów i wirtualnie udali się w podróż, przeszli po terminalu z omówieniem każdego z etapów ścieżki, którą przechodzi pasażer od momentu pojawienia się na lotnisku, do momentu wejścia na pokład samolotu. Wycieczka zakończyła się konkursem z nagrodami, a uczestnicy otrzymali drobne upominki.

M. Rydzek

Wycieczka na lotnisko
  SPRZĄTANIE ŚWIATA

16 września uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu uczestniczyli po raz kolejny w 23 edycji programu „Sprzątanie Świata - Polska 2016”, przebiegającej w tym roku pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Akcję rozpoczęto symbolicznym posadzeniem drzew przez uczniów klas pierwszych na terenie przyległym do szkoły. Drzewa posadzono w obecności pani dyrektor Edyty Młyńskiej oraz pracowników Nadleśnictwa Koniecpol, które ufundowało drzewa do nasadzeń. Następnie młodzież udała się do wyznaczonych miejsc sprzątania, po wcześniejszym zaopatrzeniu się w rękawice jednorazowe i worki do selektywnej zbiórki odpadów.

Jak co roku, posprzątane zostały tereny leśne w dzielnicy Słowik od przystanków PKS do parkingu leśnego. Uczniom udało się zebrać 9 worków papieru, 12 worków szkła, 14 plastiku oraz 8 worków śmieci mieszanych. Zlikwidowano także pięć dzikich wysypisk śmieci. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział i zaangażowanie. Już teraz zapraszamy za rok do udziału w kolejnej edycji.

Szczególne podziękowania składamy pracownikom Nadleśnictwa Koniecpol za wsparcie, aktywny udział w akcji i przekazane drzewka.

 

R. Pośpiech

  Sprzątanie świataNARODOWE CZYTANIE

6 września nasza szkoła wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. Ze szkolnych głośników w eter popłynęły fragmenty Quo vadis H. Sienkiewicza. Projekt został zapoczątkowany w 2012 roku, kiedy w całej Polsce czytano Pana Tadeusza A. Mickiewicza. W kolejnych latach narodowymi lekturami były dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia H. Sienkiewicza i Lalka B. Prusa. Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Czytajmy więc wszyscy. Na co dzień, nie tylko od święta!

 

B. Słupczyńska

  Narodowe czytanieINAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

1 września punktualnie o godzinie 900 na sali gimnastycznej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Wszystkim dopisywały humory, ponieważ wróciliśmy po wakacjach wypoczęci i gotowi na nowe wyzwania. Jesteśmy pewni, że ten rok będzie niezwykle udany i owocny. Życzymy wszystkim uczniom samych piątek i szóstek!

 

PS. Do następnych wakacji zostało juz mniej niż 10 miesięcy;)

 Inauguracja 2016-2017