Rok szkolny 2013/2014
                            
Stypendium uczniowskie
- informacja
   

2014!Młodzi dla wolności -podsumowanie konkursu     

 

 23 czerwca 2014 uczeń klasy IIb Dominik Majczak razem z opiekunem mgr Robertem Pośpiechem i  innymi uczniami z całej Polski uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursu „2014! Młodzi dla Wolności”. Konkurs organizowano z okazji 25 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w naszym kraju. Impreza odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. W spotkaniu wziął udział Prezydent Bronisław Komorowski, Pierwsza Dama Anna Komorowska, Szef BBN gen. Stanisław Koziej, doradca Prezydenta Jan Lityński,  minister Irena Wóycicka a także Podsekretarz Stanu w MEN Joanna Berdzik. Na początku swoje przemówienie wygłosiła przedstawicielka Ministerstwa Edukacji. W swoim wystąpieniu pogratulowała ona wszystkim uczestnikom pomysłowości i inwencji. Następnie głos zabrał Prezydent RP Bronisław Komorowski, który  mówił o miłości oraz szacunku do odzyskanej wolności. Zakończeniem części oficjalnej było wręczenie dyplomów. Uświetnieniem uroczystości był koncert Kamila Bednarka wraz z zespołem. Wszyscy goście zostali również podjęci obiadem na tarasie siedziby Głowy Państwa. Ostatnim akcentem wizyty w Pałacu Prezydenckim było zwiedzanie Sali Marmurowej, w której dokonały się te historyczne  przemiany  Okrągłego Stołu.

 

galeria


 

Termin wyników egzaminów maturalnych 27 czerwca 2014r.

 

Matura poprawkowa (tylko jeden przedmiot nie zdany)

–        część pisemna      26 sierpnia 2014r. (wtorek) godz. 9.00

–        część ustna          25 – 29 sierpnia 2014r.

 

Termin przekazania wyników egzaminu zawodowego w sesji maj – lipiec

                                        29 sierpnia 2014r.

 


 

Dominik Majczak u Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego!     

 

W związku z obchodami 25. rocznicy zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 r., Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji ogłosiły konkurs „2014! Młodzi dla Wolności”. Konkurs miał za zadanie przybliżyć uczniom historię najnowszą – wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu projektu edukacyjnego i udokumentowaniu jego realizacji na autorskim blogu lub na stworzeniu indywidualnego projektu plakatu/eseju/scenariusza lekcji. Naszą szkołę w konkursie reprezentowało trzech uczniów: Karolina Gajewska  i Klaudia Musiał które przygotowały esej, oraz Dominik Majczak, który realizował projekt edukacyjny. Realizowany projekt został uznany przez Jury konkursu za najciekawszy i najlepszy w woj. śląskim, a tym samym awansował do etapu centralnego.

W dniu 23 czerwca 2014r.,  w Pałacu Prezydenckim z  udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbędzie się uroczysty obiad wraz z podsumowaniem konkursu „2014! Młodzi dla Wolności”, na które zostali zaproszeni  Dominik  Majczak wraz z nauczycielem Robertem Pośpiechem.

Serdecznie gratulujemy tak wielkiego sukcesu! 

Kiermasz używanych podręczników odbędzie się w dniach 25-26 czerwca oraz 2-3 września 2014 roku.

 


 

 „Młodzi gotują 2014"

W dniu 29 maja 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im Karola Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej odbyła się VII edycja wojewódzkiego konkursu „Młodzi gotują 2014”. Celem konkursu podnoszącego jakość poziomu kształcenia zawodowego było rozwijanie zainteresowań uczniów technologią gastronomiczną, upowszechnianie zasad prawidłowego sporządzania potraw, konfrontacja wiedzy i umiejętności uczniów z poszczególnych szkół, kształtowanie umiejętności pracy w zespole oraz wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami przygotowującymi uczniów do udziału w konkursie. Szkołę reprezentowały  dwie  uczennice klasy III Technikum w zawodzie technik  żywienia i gospodarstwa domowego : Justyna  Cichoń  i Klaudia Machera, które rywalizowały z młodymi adeptami sztuki kucharskiej z czternastu szkół województwa śląskiego. Tematem konkursowym zarówno w etapie pisemnym jak i praktycznym były „Warzywa na przystawkę i warzywny potaż”.Konkurs odbył się w dwóch etapach: pierwszy to test z wiedzy o warzywach, a drugi etap to wykonanie ćwiczenia konkursowego. Uczennice sporządziły zakąskę „Roladki warzywne z kremem balsamicznym” oraz zupę „Duet warzywny z nutą owocową”, otrzymując wyróżnienie za perfekcyjną prezentację potraw.Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszystkie potrawy wyglądały wyśmienicie i tak też smakowały, a na czele jury zasiadał znany kucharz Adrian Feliks (uczestnik programu TopChef )

Uczniów przygotowywała do konkursu Pani mgr inż. Justyna Woźnica.

Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce zawodu i prezentacji swojej wiedzy a także umiejętności kucharskich.

galeria zdjęć


 

STYPENDIA POMOSTOWE DLA MATURZYSTÓW!!

 


Leonardo da Vinci w  Frauenkirchen w Austrii

Na początku maja (4-9.05.2014) grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w kolejnym międzynarodowym spotkaniu projektu Leonardo da Vinci w miejscowości Frauenkirchen w Austrii. Zanim dotarliśmy na miejsce, spędziliśmy niedzielne popołudnie i niemal cały poniedziałek w austriackiej stolicy, Wiedniu. Widzieliśmy tam, między innymi, słynny pomnik Johanna Straussa syna, cesarski pałac Hofburg, Katedrę św. Szczepana, wiedeński ratusz i budynek Parlamentu. We wtorek, już z szkole we Frauenkirchen, odbyliśmy zajęcia w międzynarodowych grupach. Naszym zadaniem było stworzenie banku nietypowych pomysłów biznesowych, wykonanie plakatów prezentujących cechy dobrego pracownika oraz prezentacji opisującej, jak osiągnąć sukces w pracy. Tego samego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do węgierskiego miasteczka Sopron, gdzie świetnie się bawiliśmy w parku linowym; w tym samym czasie nauczyciele zwiedzali miasto. W środę byliśmy w skansenie w miejscowości Mönchhof, gdzie zgromadzone są przedmioty codziennego użytku wykorzystywane od końca XIX wieku do połowy XX wieku. Potem udaliśmy się do miasteczka Eisenstadt, gdzie zwiedziliśmy zamek rodziny Esterházy. W czwartek mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda praca w lokalnych przedsiębiorstwach we Frauenkirchen. Podzieleni na międzynarodowe grupy, obserwowaliśmy pracę w bankach, na poczcie, w fabryce materiałów budowlanych i w warsztacie samochodowym. Następnie każda grupa musiała przedstawić raport z dwugodzinnych zajęć. Po południu pojechaliśmy do wytwórni wina Scheiblhofer, gdzie mieliśmy okazję spróbować klasycznych austriackich win. Wieczorem odbyliśmy rejs statkiem po Jeziorze Nezyderskim. Muzyka, taniec i śpiew sprawiły, że czas minął zaskakująco szybko. 
Mamy nadzieję, że przyjaźnie zawarte w ciągu tych kilku dni przeniosą się na całe życie oraz że austriackie doświadczenie obudzi w nas chęć dalszego poznawania świata, innych kultur i języków.

foto


 

"2014!Młodzi dla wolności"

Ośrodek Rozwoju Edukacji razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Kancelarią Prezydenta RP organizują konkurs „2014! Młodzi dla Wolności”. Konkurs ma być zachętą dla uczniów, nauczycieli i całych środowisk lokalnych do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – 25. rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku.

Konkurs ma za zadanie przybliżyć uczniom historię najnowszą – wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopiecioleciu. Jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego, szkół oraz do uczniów i nauczycieli. Zadanie polega na przygotowaniu projektu edukacyjnego i dokumentowaniu jego realizacji na autorskim blogu lub na stworzeniu indywidualnego projektu plakatu, eseju albo scenariusza lekcji. Projekty konkursowe są realizowane do 30 kwietnia 2014, a całą akcje wspierają biblioteki pedagogiczne, które dokonają też oceny projektów zespołowych i prac indywidualnych.

Uroczyste podsumowanie konkursu nastąpi w drugiej połowie czerwca 2014 w Pałacu Prezydenckim, z udziałem zwycięzców.

Naszą szkołę reprezentuje trzech uczniów:

1. Karolina Gajewska - http://www.zszkol.vot.pl/Mlodzi%20do%20wolnosci.doc
2. Klaudia Musiał - http://www.zszkol.vot.pl/Wolnosc%20jest%20w%20nas.doc
3. Dominik Majczak - http://dominik1995.startblog.pl 

Karolina i Klaudia przygotowały esej, natomiast Dominik realizował projekt edukacyjny.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

 

Premiera spektaklu "Sekret"

     25 kwietnia uczennice naszej szkoły w składzie: Kasia Jęczmyk IIb LO, Klaudia Makówka IIb LO, Aldona Bukowska Ib LO, Daria Nowak Ib LO oraz Karina Falana IIb LO wystąpiły na scenie Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie w spektaklu "Sekret".

     Uczennice zostały wybrane w policyjnym castingu spośród uczniów częstochowskich szkół i szkół z powiatu częstochowskiego. Przesłuchań młodych adeptów sztuki scenicznej dokonała w środę 23 kwietnia komisja, której szefował inspektor Grzegorz Jach - pełnomocnik komendanta głównego policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego.         Przygotowania do spektaklu były żmudne  i wymagały od uczestników wielogodzinnej pracy.

     Trudy zostały wynagrodzone, ponieważ przedstawienie zostało przyjęte dużymi brawami,  a zakończyło się przystąpieniem częstochowskiej młodzieży do społeczności PaT.

     PaT to skrót od policyjnego programu profilaktycznego "Profilaktyka a Ty" (więcej informacji na stronie pat.policja.gov.pl), który od kilku lat inspiruje i wspiera młodzież  w działaniach tzw. profilaktyki rówieśniczej. 

     Organizatorami przedsięwzięcia byli Komenda Główna Policji, Stowarzyszenie Generałów Policji RP, które reprezentował Tadeusz Budzik, Komenda Miejska Policji w Częstochowie oraz Prezydent Miasta Częstochowy i Starosta Powiatu Częstochowskiego.

Podczas castingu do spektaklu "Sekret" i w trakcie prób towarzyszyła młodym aktorom telewizja TVN, a zebrany materiał został wyemitowany w programie "Dzień dobry TVN"!

https://www.youtube.com/watch?v=cF4oV_L1_-o&feature=youtu.be

Uczennicom naszej szkoły gratulujemy sukcesu!


Sukces Klaudii Musiał i Dominika Majczaka

W dniu 8 kwietnia 2014 r. w Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbył się drugi etap  Konkursu Negocjacyjnego „ Proszę mi nie przerywać !”, dotyczącego przyszłości Unii Europejskiej w dobie kryzysu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas drugich LO – Klaudia Musiał i Dominik Majczak, którzy w pierwszym etapie zdobyli największą liczbę punktów w szkolnym  teście wiedzy o UE. Drugi etap miał formę negocjacji – każda z dwuosobowych grup miała za zadanie wcielić się w rolę wylosowanego państwa i przedstawić  stanowisko oraz wizję  przyszłości Unii Europejskiej. Dominik i Klaudia reprezentowali stanowisko Hiszpanii. Po krótkiej przerwie, w drugiej rundzie negocjacji uczniowie dyskutowali odnosząc się do argumentów postawionych przez innych uczestników.

Z dziesięciu szkół zakwalifikowanych do drugiego etapu z woj. śląskiego, nasza szkoła zdobyła I miejsce, zwyciężając w dogrywce z IX LO im. C.K. Norwida  w Częstochowie.

Serdecznie gratulujemy Dominikowi i Klaudii tak wielkiego sukcesu!


Warsztaty z Eduprofesją   

3 kwietnia odbyła się druga część warsztatów doradztwa zawodowego dla uczniów uczestniczących w europejskim edukacyjnym projekcie partnerskim Leonardo da Vinci zatytułowanym "First Steps into the European Labour Market - We Can Learn One from Another". Warsztaty, których pierwsza część dotyczyła zagadnień samopoznania i predyspozycji zawodowych, poprowadziła mgr Anna Miodek, doradca zawodowy Eduprofesji, naszego częstochowskiego partnera. W tej części warsztatów uczniowie uzyskali informacje na temat sposobów poszukiwania pracy, dowiedzieli się, jaki powinien być idealny pracownik, nauczyli się, jak przebiega skuteczna rozmowa kwalifikacyjna oraz jak stworzyć profesjonalne portfolio zawodowe. Przedstawiali również emocje i uczucia, towarzyszące wypowiadaniu się oraz zaprezentowali scenki, w których mieli za zadanie pokazać, jak należy i nie należy traktować swojego rozmówcy. Uczniowie byli aktywni i chętnie brali udział w przydzielanych im przez panią Miodek zadaniach.


Galeria fotografii


Dzień Otwarty

1 kwietnia odbył się Dzień Otwarty połączony z Dniem Językowym. Tego dnia odwiedzili nas uczniowie trzecich klas z Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Koniecpolu, z Dąbrowy Zielonej, Lelowa i Żytna. Uroczystość rozpoczęła się akademią poświęconą językom obcym. Uczniowie naszej szkoły przedstawili historię powstania Unii Europejskiej, zaprezentowali się w scenkach rodzajowych z języka niemieckiego i angielskiego, opowiedzieli o projektowej wizycie w Bułgarii i pokazali różnice w dialektyce języka polskiego na przykładzie bajki „Czerwony Kapturek”. Prezentacje były przeplatane piosenkami i występami tanecznymi. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na najlepszego poliglotę; mieli za zadanie przeczytać łamańce językowe w obu nauczanych w szkołach językach. Po akademii zainteresowani uczniowie wzięli udział w konkursie języka angielskiego i niemieckiego. Mistrzem angielskiego okazała się Magdalena Jakubczak, drugie miejsce zajęła Karina Falana, a trzecie  Anna Pluta, natomiast najlepsza z języka niemieckiego była Karolina Misztal, drugie miejsce przypadło Kinga Pikos, trzecie Magdalena Matysiak. Kiedy ich starsi koledzy trudzili się nad obcojęzycznym testem, uczniowie gimnazjów zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy i wzięli udział w grze szkolnej. Korzystając z pomocy naszych uczniów i umieszczonych na korytarzu strzałek, gimnazjaliści musieli odnaleźć punkty rozmieszczone w budynku szkolnym i w każdym z nich odpowiedzieć na przygotowane przez nauczycieli pytania lub wykonać konkretne zadania. Musieli, między innymi, znaleźć informacje na sklepowym rachunku, rozpoznać kości lub tkanki, zrobić chemiczne doświadczenie czy wyszukać informacje w katalogu bibliotecznym. Zwycięskie zespoły i indywidualne osoby otrzymały nagrody, a każdy z odwiedzających nas uczniów dostał niewielki gadżet, reklamujący naszą szkołę.


prezentacja

 

Międzyszkolny konkurs „Młodzi bez nałogów”

w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu - rozstrzygnięty

  W lutym pedagog szkolny Pani mgr A. Bekus ogłosiła międzyszkolny konkurs pt: „Młodzi bez nałogów”. W ramach szeroko rozumianej profilaktyki nałogów, młodzież zmagała się ze swoimi pomysłami na wykonanie pracy zgodnej z tematyką konkursową.  

Prace do konkursu można było zgłosić w formie: plakatu, fotografii bądź wiersza. Były również i takie osoby, które zgłosiły dwie prace konkursowe. Liczne prace, jakie napływały do konkursu spowodowały przesunięcie terminu rozstrzygnięcia. Każda zgłoszona do konkursu praca musiała odnosić się do tematu uzależnień związanych z używaniem tytoniu, narkotyków, dopalaczy i alkoholu. Celem niniejszego konkursu było:

- popularyzacja wiedzy na temat uzależnień,

- uświadamianie dzieciom i młodzieży występujących zagrożeń i kształtowanie ich pozytywnego wizerunku,

- uświadamianie dzieciom i młodzieży skutków zdrowotnych wynikających z używania środków uzależniających

- integracja młodzieży w środowisku rówieśniczym.

Konkurs organizowany był w trzech kategoriach wiekowych:

- I kategoria – uczniowie szkół podstawowych (klasy 4,5,6)
- II kategoria - uczniowie szkół gimnazjalnych

- III kategoria – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

 Do konkursu wpłynęło 49 prac tj:
14 prac ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniecpolu,
9 prac z Gimnazjum nr 1 w Koniecpolu,
3 prace z Gimnazjum nr 2 w Koniecpolu,
23 prace z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu.
Dodatkowo 3 prace wpłynęły po rozstrzygnięciu konkursu.
            Z trudem wyłonienia zwycięzców spośród licznych prac zmagało się jury, które przyznało następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
Szkoły podstawowe
I miejsce – Monika Rydzek  kl. II SP  nr 1 w Koniecpolu

II miejsce – Klaudia Smarzyńska kl. VI SP nr 1 w Koniecpolu
III miejsce –Zuzanna Złotnicka kl. VI SP nr 1 w Koniecpolu

Wyróżnienie: Piotr Halicki kl. VI SP nr 1 w Koniecpolu

Szkoły gimnazjalne
I miejsce- Adrianna Grzywna kl. III Gimnazjum nr 2 w Koniecpolu

II miejsce- Agata Krakowiak kl. I Gimnazjum nr 1 w Koniecpolu
II miejsce- Dorota Włodarczyk kl. I Gimnazjum nr 1 w Koniecpolu

Wyróżnienie: Nina Czarnecka kl. I Gimnazjum nr 1 w Koniecpolu

Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce- Aleksandra Klimas kl. II TH/TL ZSP w Koniecpolu
II miejsce- Michalina Pietraszek kl. III B LO ZSP w Koniecpolu
III miejsce- Angelika Borowiec kl. III C LO ZSP w Koniecpolu

Wyróżnienia:   Anna Bukowska kl. III B LO ZSP w Koniecpolu
                        Kinga Pikos kl. II C LO ZSP w Koniecpolu
                        Katarzyna Jęczmyk kl. II B LO ZSP w Koniecpolu

Sponsorem nagród dla zwycięzców był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu.

Pedagog szkolny serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a nagrodzonym i wyróżnionym składamy gratulacje.
Wszystkie prace konkursowe zostaną zaprezentowane w Urzędzie Miasta i Gminy w Koniecpolu.


Debata o Unii Europejskiej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych

w Koniecpolu

Dwóch uczniów naszej szkoły – Dominik Majczak i Wojciech Zygoń ubiegają się o udział w XX Jubileuszowej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego obrady odbędą się w dniach 31 maja – 1 czerwca 2014r.

Przed kandydatami postawiono dwa zadania: przeprowadzenie szkolnej debaty na jeden z zaproponowanych przez organizatora tematów oraz przygotowanie planu kampanii prefrekwencyjnej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się w maju br. Wojtek z Dominikiem zorganizowali debatę pt.: „Jak wykorzystywać możliwości, jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej ?” Debata odbyła się w dn. 19 marca 2014r.

W debacie uczestniczyła Pani mgr Małgorzata Migalska – Dyrektor Zespołu Szkół, Pan mgr Jacek Rał oraz Pan mgr Mirosław Gałwiaczek – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Koniecpolu, nauczyciele wiedzy o społeczeństwie, opiekun Samorządu Uczniowskiego, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, przedstawiciele wszystkich klas liceum oraz technikum oraz wszyscy chętni uczniowie – ogółem 35 osób.

Podczas półtora godzinnego spotkania goście dyskutowali w oparciu o przygotowany zestaw 15 pytań, dotyczących różnych aspektów obecności Polski w strukturach europejskich. Pytania zostały podzielone na trzy serie, z których każda liczyła  po pięć pytań. Każda tura zakończyła się dyskusją oraz zapisaniem najbardziej ciekawych, konstruktywnych wniosków.

W trakcie dyskusji publiczność miała okazję obejrzeć dwie prezentacje multimedialne: o polskiej drodze do integracji europejskiej, a także o wykorzystaniu środków unijnych w najbliższej okolicy – tj. w gminach Koniecpol, Lelów oraz Przyrów.

Na zakończenie uczestnicy debaty zostali zapoznani z przygotowanym przez Dominika i Wojtka planem kampanii mającej na celu zwiększenie frekwencji w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Obradom towarzyszyła ożywiona dyskusja, pełna ciekawych uwag, spostrzeżeń i zaskakujących pomysłów. Wszystkie pomysły zostaną wykorzystane przez kandydatów na posłów przy redagowaniu sprawozdania z realizacji zadania konkursowego. Jeśli uda im się w czerwcu reprezentować naszą szkołę w Warszawie, będzie to ich duży sukces.  

Nie pozostaje nam nic innego, jak mocne trzymanie kciuków za chłopaków i cierpliwe oczekiwanie na wyniki, które ukażą się 14 kwietnia. Powodzenia !

 


Projekt –  „Podstępne WZW. Profilaktyka zakażeń HBV i HCV”  

W dniu 13 marca  2014 r. z Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu został zrealizowany projekt: „Podstępne WZW. Profilaktyka zakażeń HBV i HCV”.

W projekcie udział wzięło 70 uczniów klas drugich  liceum i technikum.

Głównym celem projektu było przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażeń HBV i HCV, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki w tym zakresie, pobudzenie do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnych zachowań zdrowotnych oraz kształtowanie postawy tolerancji   i zrozumienia wobec osób zakażonych.

Partnerami projektu są Fundacja „Gwiazda Nadziei”, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Bristol-Myers Squibb,  zaś koordynatorem projektu WSSE w Katowicach. Zajęcia w ZSP w Koniecpolu przeprowadził nauczyciel biologii mgr Robert Pośpiech.


Pobyt  w Bułgarii w ramach projektu  Leonardo da Vinci

W ostatnim tygodniu lutego (23-28.02.2014) w Veliko Tarnovo w Bułgarii odbyło się drugie międzynarodowe spotkanie w ramach projektu partnerskiego Leonardo da Vinci. Zanim dotarliśmy na miejsce spotkania, spędziliśmy dzień w stolicy państwa, Sofii. W pierwszym dniu roboczym wizyty uczniowie każdej z partnerskich szkół zaprezentowali swoją placówkę, mówili o swoich sukcesach, nauczanych zawodach, systemie edukacyjnym obowiązującym w poszczególnych krajach oraz projektach organizowanych w każdej ze szkół. Następnie bułgarscy uczniowie, biorący udział w projektach Leonardo da Vinci mobility, podzielili się wrażeniami z praktyk odbytych w austriackich i portugalskich firmach. Po południu uczniowie wzięli udział w pierwszym głównym projektowym zadaniu: ich bułgarscy rówieśnicy przekazali im wiedzę i umiejętności, które sami zgłębiają podczas swoich codziennych zajęć w szkole. Drugiego dnia uczniowie udali się do lokalnych pracodawców, gdzie obserwowali pracę i wykonywali drobne zadania w banku, szkole językowej, towarzystwie ubezpieczeniowym, miejskich wodociągach, urzędzie miasta, bibliotece i rozlewni piwa. Było to drugie główne zadania projektu, zwane "job shadowing day". Po południu każdy z zespołów przedstawiał informacje o swoim miejscu pracy oraz dzielił się zdobytą wiedzą. W tym samym dniu zwiedziliśmy Multimedia Visitor Centre "Tsarevgrad Tarnov", gdzie przedstawiono życie i kulturę miasta w XII i XIII wieku. W trzecim dniu pojechaliśmy do miejscowości Gabrovo, gdzie znajduje się Etara, Narodowy Kompleks Architektoniczno - Etnograficzny. W skansenie można zobaczyć perełki bułgarskiej architektury i rękodzieła z minionych stuleci. Potem odwiedziliśmy muzeum rzeźby w drewnie "Daskalova kashta" w miejscowości Tryavna. Wieczorem tego dnia wzięliśmy udział w uroczystej kolacji, na której nastąpiło rozdanie certyfikatów uczestnictwa w projekcie. Wtedy też mieliśmy okazję podziwiać i spróbować swoich sił w bułgarskich tańcach ludowych. 
Prócz naszej szkoły w projekcie biorą udział uczniowie bułgarscy z Старопрестолна гимназия по икономика w Veliko Tarnowo, austriaccy z Bundeshandelsakademie und Bundeshandelschule w Frauenkirchen, niemieccy z Zeppelin Gewerbeschule w Konstancji oraz częstochowska firma Eduprofesja. 
Dzięki pobytowi w Bułgarii poznaliśmy wspaniałych ludzi, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zyskaliśmy przekonanie, że warto uczyć się języków obcych oraz być otwartym na świat.


Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach

 Jest nam niezmiernie miło poinformować, że po raz kolejny uczniowie ZSP w Koniecpolu, zakwalifikowali się do finału VI edycji Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Uczennice z kl. II c LO : Klaudia Musiał i Kinga Pikos, pod opieką merytoryczną mgr Magdaleny Rydzek, będą reprezentowały naszą szkołę podczas wojewódzkiego finału  konkursu, który odbędzie się dnia 13.03.2014 r.  w auli  Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Cel konkursu organizowanego przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Katowicach  to m.in.:

- budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych, zasad korzystania z prawa podatkowego,

- popularyzacja zawodu doradcy podatkowego,

- upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o zagrożeniach karnych wynikających z wykonywania czynności doradztwa podatkowego przez osoby nieuprawnione.

 Tematem przewodnim jest podatek dochodowy od osób fizycznych.

 I etap polegał na napisaniu pracy na jeden z czterech tematów: 

1. Działalność gospodarcza prowadzona poza granicami Polski w ujęciu podatkowym

2. Formy prowadzenia działalności gospodarczej i zasady ich opodatkowania.

3. Charakterystyka i funkcje podatku akcyzowego w systemie podatkowym.

4. Doradca podatkowy jako pełnomocnik podatnika.  

 II etap wojewódzki składać się będzie  z testu wielokrotnego wyboru i  części ustnej.

Życzymy powodzenia.


Sukces Klaudii Musiał 

Klaudia Musiał została finalistką Wojewódzkiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno – Astronautycznego.

Finał odbył się w Częstochowie VII Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.

Na konkurs wpłynęło 13 prac uczniów ze szkół województwa śląskiego, tj. Gliwic, Zabrza, Ustronia, Rybnika, Koniecpola i Częstochowy.

Do finału zakwalifikowano 8 uczestników. Uczestnicząca w tym finale Klaudia Musiał, uczennica klasy II c Liceum Ogólnokształcącego w Koniecpolu, zajęła 1 miejsce. Zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Seminarium – etap ten odbędzie się w dniach 20 i 21 marca w Grudziądzu.

Przedstawia referat i prezentację na temat: „Sonda Rosetta cele i przebieg misji”.

Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań tematyką Kosmosu, a także popularyzacja wiedzy i nowości z dziedziny astronomii, astrofizyki, kosmologii.

Składamy Klaudii serdeczne gratulacje i życzymy kolejnych wielkich sukcesów.

 

                                                   Małgorzata Migalska

dyplom uznania


Warsztaty doradztwa zawodowego   

14 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty doradztwa zawodowego dla uczniów uczestniczących w europejskim edukacyjnym projekcie partnerskim Leonardo da Vinci zatytułowanym "First Steps into the European Labour Market - We Can Learn One from Another". Warsztaty, których pierwsza
część dotyczyła zagadnień samopoznania i predyspozycji zawodowych, poprowadziła mgr Anna Miodek, doradca zawodowy Eduprofesji, naszego częstochowskiego partnera. Kolejne spotkania poświęcone będą rozmowie kwalifikacyjnej i komunikacji interpersonalnej.


 

Biblioteczne walentynki

14 lutego w naszej bibliotece obchodziliśmy wesołe święto - walentynki.

Konkurs „Poezja miłosna” - odgadnij autora i tytuł cieszyła się dużym zainteresowaniem. Młodzież znała teksty, choć czasem ze zdziwieniem odkrywała czyjego autorstwa jest wiersz (ponieważ pisarz znany z kanonu lektur nie bardzo pasował im do tak filuternych tekstów)

Hitem były teksty poety, satyryka Jana Sztaudyngera

Perpetuum

Wpadłem do miłosnej matni,
Znów po raz pierwszy, znów po raz ostatni.

                               Jan Sztaudynger

Natychmiast

Nie odkładaj niczego na potem,
Gdy się spotkasz z ładnym kotem.

                               Jan Sztaudynger

 

Każdy czytelnik otrzymał serduszko z sentencją i słodki upominek.

Dzięki tym działaniom oprócz wiernych czytelników pojawiło się grono amatorów naszych konkursów (czekoladek ;) 

KONKURS GASTRONOMICZNY „ PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA”

W dniu 14 lutego, w murach naszej szkoły odbył się po raz trzeci konkurs gastronomiczny „PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA”, którego celem  było przyrządzenie i zaprezentowanie  romantycznej potrawy, wykorzystując miłosne składniki tzw. ”afrodyzjaki”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła ilość przygotowanych deserów. Do zmagań konkursowych zgłosiło się 17 uczniów z branży gastronomicznej, którzy przygotowali słodkie potrawy zachwycające nie tylko smakiem ale także barwną  dekoracją nawiązującą do Walentynek.

Ocenie podlegały:

 • dobór składników-wykorzystanie tzw. ”afrodyzjaków”,
 • zestawienia smakowe,
 • nazwa potrawy, nawiązująca do hasła konkursowego ,
 • dekoracja potrawy,

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przygotowanie przepysznych barwnych  słodkości, gratulujemy wygranym, oraz zapraszamy jeszcze większą grupę młodzieży do uczestnictwa w konkursach z branży gastronomicznej.

Opiekę nad konkursem sprawowały Panie: mgr inż. Justyna Woźnica, mgr Justyna Ślęzak.

I miejsce zdobyła Justyna Cichoń prezentując potrawę ”Muśnięte serce” - uczennica III klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego

II miejsce zdobyła Edyta Klub prezentując potrawę ” Walentynkowe serce” - uczennica III klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego

III miejsce zdobyła Paulina Rak prezentując potrawę „Tęczowa Walentynkowa słodycz” – uczennica IV klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego

IV miejsce zdobyła Dominika Kurek prezentując potrawę „Zielono-czerwone wariacje walentynkowe” - uczennica IV klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego

 


Akademia "Mam haka na chłoniaka"
 

W dniu 13 lutego  2014 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  w Koniecpolu uczniowie biorący udział w 7 edycji "Mam Haka na Raka" przedstawili program profilaktyczny „Profilaktyka chłoniaka”. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Częstochowski.  Na początku powitano gości, po czym  odbyło się przedstawienie zespołów: Endpolgirls i Hakowiczki.  Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie zebranym prezentacji multimedialnej dotyczącej chłoniaka i przedstawienie wideolekcji. Po prezentacji przyszła kolej na zespół Endpolgirls i ich scenkę, w której w zabawny sposób zaprezentowały  profilaktykę chłoniaka, sposoby leczenia  oraz rozluźniły swoimi strojami i poczuciem humoru atmosferę na sali, dostarczając widzom ogromnej dawki śmiechu. Następnie odbył się konkurs wiedzy, do którego udziału zgłosiło się 5 uczniów. Każdy z nich musiał odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące chłoniaka oraz samej akcji Mam Haka na Raka. Po nim odbyło się wręczenie nagród ufundowanych przez  Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Częstochowie –  Pana Piotra Juszczyka. Nagrody wręczono za wyżej wymieniony konkurs wiedzy oraz za  konkurs na najlepszy plakat o chłoniaku, który ogłoszono i rozstrzygnięto we wcześniejszym terminie.  Kolejną częścią programu było przedstawienie przez uczennicę z zespołu Hakowiczek Europejskiego  Kodeksu Walki z Rakiem. Na zakończenie oba zespoły zaprezentowały swoje działania w krótkich  filmikach. Warto wspomnieć, że całą imprezę uświetniły występy wokalne uczennic naszej szkoły.

 

prezentacja multimedialna nt. chłoniaków

scenka profilaktyczna"Doskonali pedagodzy drogą do sukcesu dzieci i młodzieży"

Nauczyciele Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu przystapili do projektu  „Doskonali pedagodzy drogą do sukcesu dzieci i młodzieży”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół.

W projekcie bierze udział 38 placówek oświatowych z powiatu częstochowskiego, 530 nauczycieli,  w tym 38 dyrektorów szkół i przedszkoli.

Wykaz szkół i przedszkoli biorących udział w projekcie (tu kliknij)


Dzięki realizacji projektu możliwe jest zaktywizowanie działań podejmowanych przez szkoły i przedszkola oraz nauczycieli na rzecz własnego rozwoju.


 Dzień Hako
wicza                         

W dniu 4 lutego 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zorganizowali happening na ulicach Koniecpola z okazji Dnia Hakowicza. W tym roku tematem przewodnim był chłoniak – nowotwór układu chłonnego. Dwa zespoły biorące udział w ogólnopolskiej akcji „Mam Haka na Raka” miały za zadanie propagować postawy prozdrowotne i uświadamiać lokalne społeczeństwo o skutkach wynikających z nieświadomego i niezdrowego trybu życia.  W tym celu młodzież udała się przed miejscowy sklep "Biedronka", do Ośrodka Zdrowia, Urzędu Miasta oraz do rynku, gdzie rozdawane były ulotki i zbierane podpisy pod deklaracją: „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”. Zespoły „Endpolgirls” oraz „Hakowiczki” zebrały łącznie ponad 400 podpisów. 

Studniówka 2014

W dniu 18 stycznia 2014 roku o godz. 19.00 w Domu Weselnym w Gidlach rozpoczął się siódmy Bal Studniówkowy maturzystów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu. Bal rozpoczął się tradycyjnie odtańczeniem poloneza przez uczniów. Następnie głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Migalska, uczniowie oraz rodzice. Honorowym gościem uroczystości był przedstawiciel Zarządu Powiatu Częstochowskiego pan Henryk Kasiura, który przekazał podziękowania za zaproszenie oraz życzenia wspaniałej zabawy w imieniu Starosty. Szczególne podziękowania złożył na ręce pani dyrektor za kierowanie szkołą i opiekę nad młodzieżą. Radosna wspólna zabawa trwała prawie do rana i pozostanie na długo w pamięci wszystkich jej uczestników.

Fotorelacja


 

Konkurs 2014! Młodzi dla Wolności

w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu

Uczniowie naszej szkoły – Klaudia Musiał (klasa IIc) i Dominik Majczak (klasa IIb), przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu 2014! Młodzi dla Wolności. Jego organizatorami są Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Celem konkursu jest przybliżenie środowisku szkolnemu i szerokiej opinii publicznej najważniejszych wydarzeń z historii najnowszej naszego kraju. Należy przez to rozumieć wiedzę o okresie przełomu ustrojowego w Polsce i okresie ćwierćwiecza zagospodarowywania wolności.

Dominik Majczak wykonuje projekt edukacyjny, natomiast Klaudia Musiał pisze esej na temat 25 – lecia demokracji w Polsce.

Prezentacja projektów i prac konkursowych odbędzie się 4 czerwca 2014 r.w 25 rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce.

Trzymajmy za nich kciuki!


 

Spektakl „Show”

„Reklama każe ci myśleć, że przez całe swoje życie marzyłeś o czymś, o czym wcześniej nigdy nawet nie słyszałeś.”

15 stycznia 2014 w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny pt. : „Show”. Przygotowali go uczniowie klasy II TLH wspomagani przez uczniów klasy I TLH. Przedstawienie miało zwrócić uwagę na problem potęgi mediów, które potrafią wszystkim wmówić potrzeby, nagłośnić problem nawet taki, który tak naprawdę nie istnieje. Padają słowa, że „nieprawda?, ale za to jaka nieprawda, z pierwszych stron gazet!”. Hasło również oddawało siłę reklamy  „Reklama każe ci myśleć, że przez całe swoje życie marzyłeś o czymś, o czym wcześniej nigdy nawet nie słyszałeś.” Media potrafią z nieznanej osoby zrobić niemal celebrytę, ale potrafią również zrujnować życie młodemu człowiekowi. Czy zdajemy sobie sprawę, że reklama potrafi kierować naszym życiem, naszymi wyborami.  Narzuca nam sposób ubierania się, promuje typ urody, wybiera kosmetyki, nawet to, co jemy. Czy my przypadkiem nie dążymy do tego, aby ziściły się nasze marzenia, ale tak naprawdę to „reklamowe marzenia”. Pamiętajmy, że tylko od naszej mądrości zależy, czy damy się bez reszty zmanipulować reklamie.
  Ruszyła 7. edycja Ogólnopolskiego Programu „Mam Haka na Raka”     

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski po raz kolejny powiedzą stanowcze NIE rakowi. Ruszyła 7. edycja Ogólnopolskiego Programu „Mam Haka na Raka”, która tym razem dedykowana jest profilaktyce chłoniaków. Nowotwory układu chłonnego są szczególnie groźne, zwłaszcza, iż są one jeszcze nadal mało rozpoznawane w społeczeństwie. Liczba zachorowań na chłoniaki nieustannie rośnie; szacuje się, że co roku w Polsce na ten typ nowotworu choruje około 7000 osób. Mimo alarmujących liczb, świadomość roli profilaktyki wśród Polaków jest niestety nadal niewielka. Stąd właśnie chłoniakom zdecydowano poświęcić tegoroczną edycję programu. Na przestrzeni poprzednich edycji, młodzież wielokrotnie wykazywała się ogromną pomysłowością, a poprzez swoje działania realnie wpływała na zmiany postaw prozdrowotnych w społeczeństwie.

W tym roku dwa zespoły z naszej szkoły będą podejmowały działania dla upowszechniania wiedzy na temat chłoniaka. Zajrzyjcie na ich strony i zapoznajcie się z tym, co mają wam do przekazania. Oto linki:

https://www.facebook.com/pages/MAM-HAKA-NA-RAKA-7-Koniecpol-2014/200779403445222?ref=hl 
http://endpolgirls.blog.pl/ 
http://www.oninstagram.com/profile/endpolgirls

http://chloniak.blogspot.com/  
 

Już dziś ogłaszamy dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu konkurs na najlepszy plakat o chłoniaku. Termin oddania prac upływa 4 lutego (jest to data po feriach). Prace przynosimy do nauczyciela biologii mgr Roberta Pośpiecha. Format oraz sposób wykonania prac jest dowolny, może to być również transparent. Zachęcamy uczniów do wzięcia aktywnego udziału i zaangażowania się w profilaktykę chłoniaków. 

POKAZ STOŁÓW ŚWIĄTECZNYCH

''Świąt radosnych nadszedł błogi czas, pełen śpiewu i nadziemskich kras...'' Małymi kroczkami zbliżamy się do radosnych Świąt Bożonarodzeniowych. Jest to okres magiczny, przepełniony świątecznymi piosenkami, kolędami, zakupami, oraz prezentami. Po przedświątecznej bieganinie, po przygotowaniu kolacji wigilijnej możemy wreszcie usiąść, wyciszyć się, delektować się magią świąteczną oraz przepięknie udekorowanym stołem. Dlatego uczniowie naszej szkoły o profilu gastronomicznym (klasa III i IV Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego, oraz klasa I  Zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie kucharz) przygotowała pokaz stołów świątecznych pod opieką Pani mgr inż. Justyny Woźnicy; mgr Justyny Ślęzak. Prezentując różnobarwnie udekorowane stoły świąteczne uczniowie chcieli zachęcić młodzież, tj. koleżanki i kolegów do dbania o polską tradycję wigilijnego stołu.


 

KONKURS GASTRONOMICZNY  „ŚWIĄTECZNY PRZYSMAK”

Święta to czas magii, czas radości, czas spotkań z bliskimi ,jak mówią słowa piosenki …

                                                     ……poczuj szczęście w magii świąt

                                                           odkryj w sercu twoim skarb

                                                           jest w nim dobroć i życzliwość,

                                                            podziel się z bliskimi tym…..

Z tej okazji przygotowaliśmy konkurs gastronomiczny, którego celem było przyrządzenie i zaprezentowanie potrawy symbolizującej święta bożonarodzeniowe. Konkurs odbył się 12 grudnia 2013r o godz. 11.00 w ZSP w Koniecpolu. Ocenie podlegały:

 • dobór składników nawiązujących do świąt bożonarodzeniowych
 • zestawienia smakowe
 • nazwa potrawy, nawiązująca do okresu świątecznego
 • dekoracja potrawy

W konkursie szkolnym wzięło udział 11 uczniów, przedstawiając smakowite dania świąteczne, zachwycające nie tylko smakiem, ale także barwną dekoracją. Dziękujemy wszystkim zainteresowanych konkursem, gratulujemy wygranym, oraz zapraszamy większą grupę młodzieży do uczestnictwa w konkursach z branży gastronomicznej.

Opiekę nad konkursem sprawowały Pani mgr inż. Justyna Woźnica i mgr Justyna Ślęzak.

I miejsce zdobyła Paulina Rak prezentując potrawę „ Śledź w świątecznym bakaliowym towarzystwie” – uczennica IV klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego

II miejsce zdobyła Justyna Cichoń prezentując potrawę ”Sakiewki Świętego Mikołaja” - uczennica III klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego

III miejsce zdobyła Paulina Mazur prezentując potrawę „ Świąteczne quiche łososiowe” - uczennica IV klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego

IV miejsce zdobyła Paulina Pudło prezentując potrawę „ Łosoś w świątecznej oprawie” - uczennica IV klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego


 

Warsztaty profilaktyki przeciwnowotworowej

W dniach 10 i 11 grudnia b.r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbyły się warsztaty profilaktyki przeciwnowotworowej skierowane do uczniów klas pierwszych. Głównym celem dwugodzinnych zajęć było zapoznanie młodzieży z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem promowanym przez Instytut Onkologii w Gliwicach. W trakcie pierwszej godziny dwugodzinnego bloku edukacyjnego uczniowie dokonywali analizy własnych zachowań, aby w przyszłości uniknąć lub zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej. W trakcie drugiej godziny młodzież uczestniczyła w programie edukacyjnym pt. „Znamię! Znam je?”. Jest to program realizowany w szkołach ponadgimnazjalnych, który ma zachęcić społeczeństwo do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem. Świadomość Polaków na temat czerniaka jest wciąż niska, chociaż zainteresowanie profilaktyką w tym zakresie rośnie. Dlatego Akademia Czerniaka chce jeszcze szerzej edukować na temat czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry i jednego z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle.   W ramach warsztatów uczniowie  dowiedzieli się, kto jest najbardziej narażony na czerniaka, jak rozpoznawać i na co zwracać uwagę podczas badania skóry oraz jak bronić się przed nowotworem. Dzięki specjalnie przygotowanemu filmowi, dowiedzieli się, jak prawidłowo sprawdzać skórę i uchronić się przed czerniakiem. Uczniowie przygotowali plakaty o tematyce przeciwnowotworowej a także gazetki na korytarzu i w sali 54. Warsztaty przygotował i przeprowadził mgr Robert Pośpiech.

 Fotogaleria

 

Materiały edukacyjne o czerniaku są dostępne na stronie www.akademiaczerniaka.pl

 Poznaj 11 zasad Europejskiego Kodeksu Walki z RakiemKonkurs fotograficzny ”Piękno Ziemi Częstochowskiej” - rozstrzygnięty

 

            W dniu 4.12.2013r. uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu tj. Katarzyna Jęczmyk uczennica kl. II B LO oraz Klaudia Musiał uczennica kl. II C LO udały się wraz z p. Beatą Słupczyńską do Starostwa Powiatowego w Częstochowie po odbiór nagród za udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Starostwo Powiatowe
w Częstochowie pt: „Piękno Ziemi Częstochowskiej”. Konkurs przebiegał pod hasłem „Poszukaj, znajdź i uchwyć piękno największego powiatu w województwie śląskim…”. Konkurs został ogłoszony w maju br. wzbudził duże zainteresowanie w środowisku fotograficznym. Do konkursu nadesłano 133 zdjęcia. Wszystkie fotografie zostały podzielone na trzy kategorie, tj.: zdjęcia indywidualne, zestaw, osoby niepełnoletnie.

            W kategorii osób niepełnoletnich:

I miejsce – Klaudia Musiał ZSP w Koniecpolu za zdjęcia pt. „Pływające skarby”. wykonane w Lelowie

Wyróżnienie: Katarzyna Jęczmyk ZSP w Koniecpolu za zdjęcie pt. „Rzeka Pilica w Koniecpolu”. 

            W kategorii zdjęcia indywidualne:

II miejsce – p. Beata Słupczyńska nauczyciel języka angielskiego w ZSP w Koniecpolu za zdjęcie pt. „ Kościół p.w. Świętej Trójcy w Koniecpolu”.

            Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 


 

Na Olimpijskim Szlaku - sukces naszych uczniów!

Już po raz osiemnasty Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie przy współudziale Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Urzędu Miasta Częstochowy, Kuratorium Oświaty w Katowicach - Delegatury w Częstochowie, zorganizowała 29 listopada 2013 r. w IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie Regionalny Konkurs Wiedzy „Na Olimpijskim Szlaku”.

Konkurs ma na celu krzewienie idei olimpijskiej wśród dzieci i młodzieży oraz poznawanie i propagowanie osiągnięć polskich sportowców na arenach olimpijskich.

Uczniowie naszej szkoły - Marcin Kurzelewski z kl. II B  zajął  V miejsce, a Paweł Marczak  z kl. III C - VII miejsce.

Serdecznie gratulujemy!


 

Sukces Dominika Majczaka w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy

o kardynale Auguście  Hlondzie – Prymasie Polski

 

25 listopada 2013 roku w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o kardynale Auguście Hlondzie – pierwszym biskupie katowickim i Prymasie Polski. Konkurs zorganizował Śląski Kurator Oświaty i Ośrodek WOM w Katowicach, Bielsku – Białej, Rybniku i Częstochowie.  W zawodach tych wziął udział Dominik Majczak z klasy IIB pod opieką księdza Pawła Klimczaka. Finał polegał na rozwiązaniu testu pisemnego, w którego skład wchodziły pytania zamknięte, otwarte, a także te, wymagające dłuższej wypowiedzi pisemnej, na podany temat, dotyczący życia i działania kardynała Hlonda. Na rozwiązanie wszystkich zadań przeznaczono 60 minut. Razem z Dominikiem test pisało 68 uczniów. W czasie, gdy komisja konkursowa sprawdzała prace uczestników, uczniowie i ich opiekunowie wysłuchali prelekcji ks. Jerzego Myszora, koncertu chóru „Czerwono - Czarni" z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Imielinie, a także obejrzeli prezentacje multimedialne, wyróżnione w konkursie medialnym o kardynale prymasie. W klasyfikacji generalnej Dominik zajął pierwsze miejsce w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych, osiągając wynik 69 punktów. Nagrody i gratulacje wręczali przewodniczący Sejmiku Śląskiego Andrzej Gościniak oraz Wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty – Tadeusz Żesławski. Konkurs Wiedzy o Prymasie Hlondzie, był jednocześnie uroczystym podsumowaniem i zakończeniem obchodów roku Augusta Hlonda w naszym województwie. Rokowi 2014 będzie zaś patronował Henryk Sławik.

Zdjęcia na stronie http://slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=6618&id_menu=


 

Pierwsze spotkanie programu Leonardo da Vinci w Częstochowie 

W dniach 4-8 listopada 2013 w Częstochowie odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektu partnerskiego Leonardo da Vinci. Nauczyciele z trzech zagranicznych szkół: Bundeshandelsakademie und Bundeshandelschule z Frauenkirchen w Austrii, Staroprestolna gimnazija po ikonomka z Veliko Tarnovo w Bułgarii i Zeppelin Gewerbeschule z Konstancji w Niemczech, nasi polscy partnerzy, firma Eduprofesja z Częstochowy oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu zebrali się, by zredagować harmonogram działań na nadchodzące dwa lata. W pierwszym dniu negocjacji ustalono, iż kolejne międzynarodowe spotkania, już z udziałem uczniów, odbędą się w lutym 2014 w Bułgarii, w maju 2014 w Austrii, w październiku 2014 w Polsce, a w roku 2015 w Niemczech. Nauczyciele dyskutowali również o różnicach, podobieństwach, sukcesach i niedociągnięciach szkolenia zawodowego w poszczególnych krajach. W drugim dniu pracy partnerzy przedstawili prezentacje multimedialne pokazujące każdą ze szkół uczestniczących w projekcie oraz omawiające systemy szkolnictwa w każdym z krajów. Naszą szkołę zaprezentowali Anita Kaczyńska i Dawid Samek z klasy IIB LO. Po południu wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W trzecim dniu wizyty odbyła się wycieczka do Gliwic, gdzie nasi goście odwiedzili Śląskie Centrum Logistyki oraz miejską Palmiarnię.


Ogólnopolski Tydzień Kariery w ZSP  Koniecpol

 

            W październiku pedagog szkolny Pani A. Bekus ogłosiła w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery konkurs plastyczny „ Mój wymarzony zawód – moje środowisko pracy”.

Celem konkursu było:

 • zaprezentowanie przez młodzież wymarzonego zawodu, środowiska pracy, w którym pragną pracować w przyszłości
 • promowanie młodzieży utalentowanej – uzdolnionej plastycznie
 • integracja młodzieży w środowisku rówieśniczym.

Do konkursu zgłoszono 15 prac plastycznych. Jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Angelika Leśniak kl. -  I C LO

II miejsce – Zyzik Żaneta – kl. II C LO

III miejsce – Oliwia Cegieła – kl. I C LO

Wyróżnienie otrzymała Marta Makówka – kl. I B LO

 

            Ponadto z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery został przeprowadzony konkurs wiedzy historycznej  „O Marszałku Józefie Piłsudskim”. Wzięło w nim udział 17 uczniów oraz 2 nauczycielki. Celem konkursu było:

- kształtowanie świadomości postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnienie wiedzy o marszałku Józefa Piłsudzkiego

- ukazanie znaczenia postaci historycznych dla niepodległości Rzeczypospolitej

- kultywowanie pamięci o bohaterach narodowych i wspieranie wartości patriotycznych

            Należy podkreślić, iż pytania do w/w konkursu przygotował uczeń Dominik Majczak
kl. II B LO pod kierunkiem nauczyciela historii p . Mirosława Gałwiaczka. Komisja przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Michał Zaława kl. II TH

                  Kinga Kawałek kl. II C

                  Klaudia Musiał kl. II C

II miejsce – Bartłomiej Wierzbicki kl. II TL

                    Wojciech Zygoń kl. I B LO

                    p. Beata Słupczyńska – nauczyciel języka angielskiego

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział w tych konkursach.


 

 Październik Miesiącem Bibliotek szkolnych

Tegoroczne hasło brzmiało: "Biblioteki szkolne - bramy do życia".

Jak co roku i nasza biblioteka włączyła się w to święto. Przygotowano z tej okazji dla uczniów atrakcje, które zachęcały do korzystania ze zbiorów biblioteki.

* Przygotowano wystawę zatytułowaną „Jesteś moją przyjaciółką”, która pokazała, że z książką nie można się nudzić, gdyż potrafi  
  wypełnić nam czas, a także czegoś  nauczyć.  

* Zorganizowano kiermasze książek 

* Wykonano gazetkę przy bibliotece pokazującą książkowe „naj…” np.. najdroższą, najmniejszą, największą, najgrubszą itp.

* Każdy uczeń odwiedzający bibliotekę mógł się poczęstować słodyczami oraz otrzymywał zakładkę do książki.

* Przygotowano łamańce językowe, które należało przeczytać wypożyczając książkę

* Na korytarzach szkolnych o święcie informowały plakaty i sentencje o bibliotece.

* Zorganizowano konkurs „Tuwim znany i mniej znany”; nagrodą były batoniki.

* Konkurs „Cytaty filmowe”; poprawne odpowiedzi nagradzano batonikami .

*Konkurs” Nauczyciel też był dzieckiem” w którym należało rozpoznać nauczyciela na podstawie zdjęcia i ulubionej książki                                 
  z dzieciństwa.

* Uroczyste spotkanie przy ciastkach i herbatce miało na celu zachęcenie uczniów klas pierwszych do pracy w aktywie oraz gazetce szkolnej.

* Zorganizowano wycieczkę na Targi Książki do Krakowa

Dzięki różnorodnym działaniom biblioteka szkolna staje się dla uczniów bramą do zainteresowań i wiedzy, zatem - „bramą do życia”.


  Fotografie
 

 Sukces uczennic w konkursie fotograficznym „Las wokół nas”!

 Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny organizowany przez Nadleśnictwo Koniecpol p.t.  „Las wokół nas”. Dedykowany był on uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie do konkursu przystąpiło 90 uczestników, którzy złożyli ponad 250 artystycznych fotografii w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii III : szkoła ponadgminazjalna trzy pierwsze miejsca zdobyli uczniowie naszej szkoły:

I miejsce:  Klaudia Machera za zdjęcie „Zając”

II miejsce: Patrycja Koza za zdjęcie „Zwierzęta”

III miejsce: Klaudia Musiał za zdjęcie „Leśna rodzina”

Wszystkim  uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy !

Więcej informacji o wynikach oraz zwycięskie fotki na stronie:

http://www.lasy.com.pl/web/koniecpol/konkurs

 


 

Targi Książki w Krakowie           

W dniach 24 – 27 października 2013 roku już po raz siedemnasty odbyło się wielkie święto księgarzy, bibliotekarzy i wszystkich miłośników książek, na które wybraliśmy się również my. Olbrzymia hala targowa, a na niej setki wystawców i imponująca oferta wydawnicza.

Również liczba znanych nazwisk pisarzy i gości targów przyciągała i zachęcała, m.in. prof. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Bralczyk, Jolanta Kwaśniewska, aktorzy: Jerzy Stuhr,  Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska, Jan Nowicki, podróżnicy Beata Pawlikowska, Martyna Wojciechowska, Wojciech Cejrowski., a nawet Robert Lewandowski.

Spędziliśmy na targach cały dzień a i tak brakło czasu żeby wszystko obejrzeć. Biblioteka i książka, która niektórym uczniom może kojarzyć się z nudą teraz pokazała się jako bardzo atrakcyjna. Spotkanie osób z pierwszych stron gazet, możliwość rozmowy z nimi daje dużo satysfakcji.  Cenną pamiątką są książki podpisane przez autorów.

Chodząc między stoiskami byliśmy pod wrażeniem reklamy zachęcającej do sięgnięcia po książki.


Fotorelacja z targów


ŚWIĘTO CHLEBA 23 października 2013r

 „ Zapach chleba otwiera oczy, podnosi głowę w stronę nieba. Dlaczego? Bo to jest tajemnica i cud życia, ziemi i człowieka, który też ma swój zapach: zapach myśli, wrażeń, wyobraźni i nadziei. ……Chleb! Smak, zapach, życie! "

Tymi słowami rozpoczęła się akademia z okazji obchodów uroczystości Święta Chleba w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu. Impreza ta była zorganizowana w naszej szkole już po raz piąty, jako wyraz naszej codziennej troski o chleb powszedni, świadectwo wielkiego uznania dla rolników, młynarzy, piekarzy i cukierników.
Mieliśmy okazję podziękować za ogromny trud i pracę, dzięki której z szacunkiem traktujemy każdą okruszynę chleba. Uroczystość została przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: mgr inż. J. Woźnica, mgr J. Ślęzak, mgr A. Gałwiaczek, mgr A. Bekus oraz przy wsparciu Pani Dyrektor. Imprezę „Święto Chleba” zaszczyciło swoją obecnością  wielu znakomitych gości oraz przyjaciół szkoły. Pani Dyrektor otrzymała symboliczny bochen chleba, który został podzielony wśród gości. Po części artystycznej odbyła się degustacja różnych rodzajów pieczywa, które zostało zasponsorowane przez współpracujące z szkołą piekarnie, oraz dodatków m.in. twarożki smakowe, masełka smakowe, dżemy, marynaty. Zostały również przygotowane dania gorące: bigos staropolski w podpiekanych bułeczkach, barszcz czerwony z kapuśniaczkami, żurek.
Dużym zainteresowaniem cieszył się tzw. „stół wiejski”, gdzie mogliśmy skosztować wyrobów wędliniarskich oraz dziczyzny w chlebie wykonanej przez uczniów.
Potrawy nie tylko zachwycały smakiem i zapachem, ale również atrakcyjnym wyglądem.

 Sponsorzy imprezy: 

- Zakład Przetwórstwa Mięsnego GAIK Niedośpielin

- Sosnowski Tomasz-Piekarnia, cukiernia Włoszczowa

- Zdzisław Możyłowski Piekarnia Święta Anna

- Piekarnia Górski S.C Przyrów

- Przemysław Nowak Piekarnictwo-Cukiernictwo Wielgomłyny,

- Jacek Skoczylas Piekarnia,

- Sklep Spożywczo Przemysłowy Soborzyce


I miejsce dla uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w grze miejskiej „Kapitał to TY!” 

Nowe umiejętności, ciekawe sytuacje, wiedza dot. instytucji działających dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu,
a przede wszystkim dobra zabawa czekała uczestników Gry miejskiej "Kapitał to TY!", która 17 października 2013 r. odbyła się w centrum Katowic.

Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie klas I i II szkół ponadgimnazjalnych biorący udział w lekcjach związanych z tematykąEuropejskiego Funduszu Społecznego prowadzonych przez Fundację Viribus Unitis.

Uczestnicy Gry Miejskiej Kapitał to TY! w ciągu maks. 5 godzin musieli pokonać odcinek 7 km.
Zwiedzili Belgię, Wielką Brytanię, Luksemburg, Szwecję, Francję, Grecję, Czechy, Austrię i Danię. Przygotowane dla nich zadania były tak różnorodne jak projekty dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. W każdym z punktów gracze musieli podjąć wyzwanie i sprawdzić się w niebanalnych rolach.

Na trasie gry znajdowały się m.in. Klubokawiarnia Sienkiewicza 27, bistro & cafe Krystynka wraca z Wiednia, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Dom Aniołów Stróżów, Centrum INTEGRACJA, Polskie Radio Katowice i Technikum Lotnicze.  Były to miejsca i ludzie, którzy dzięki środkom unijnym zmienili swój świat.

Najlepszą drużyną okazała się drużyna z ZSP w Koniecpolu w składzie:

Katarzyna Marek, Kinga Pikos, Paweł Prokop, Adrian Machera.

Głównym celem wydarzenia było zainteresowanie młodzieży tematyką Europejskiego Funduszu Społecznego oraz uświadomienie im, że każdy może mieć pozytywny wpływ na otaczającą go rzeczywistość.

Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z Silesia Events.

Gra była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 


  XX REGIONALNY  TURNIEJ WIEDZY HISTORYCZNO- LITERACKIEJ

17 października 2013r. został przeprowadzony w Częstochowie XX REGIONALNY  TURNIEJ WIEDZY HISTORYCZNO- LITERACKIEJ pod hasłem „Poszli nasi w bój... – 150.
Rocznica Powstania Styczniowego” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Starosty Czestochowskiego.

Turniej adresowany był do uczniów wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego

W roku 2013 przypada 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Celem Turnieju bylo zarówno przybliżenie wiedzy o uwarunkowaniach historycznych styczniowego
wydarzenia i zwrócenie uwagi na wybitne postacie tamtego okresu, lecz także popularyzacja literatury naukowej i popularnonaukowej znajdującej się w zasobach Biblioteki. 

Uczestników Turnieju obowiązywala znajomość faktów historycznych związanych z powstaniem styczniowym, okresem poprzedzającym wydarzenia oraz pierwszymi latami po jego upadku, a także faktow biograficznych dotyczących osób w powiązaniu z ww. wydarzeniami.

W wyniku pisemnych eliminacji przeprowadzonych w Bibliotece Publicznej im. Wł. Biegańskiego w Częstochowie i ustnych prezentacji w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu uzyskali następujące miejsca:

III miejsce Karolina Gajewska, V miejsce Kinga Kawałek, VII Dominik Majczak, VIII Michała Zaława, a wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Wierzbicki.

 


 

Pola Nadziei

Pola Nadziei to program stworzony 57 lat temu, pomagający chorym na raka. Co roku - w okolicy  4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach. Jest to symboliczny akt solidarności  z umierającymi na tę chorobę. Kiedy wiosną kwitną żonkilowe Pola Nadziei, przypominają o akcji hospicyjnej na rzecz ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Pomagając chorym przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.  Żonkil jest kwiatem bardzo delikatnym, tak delikatnym jak życie, które chroni się w hospicjum. Dlatego ofiarodawcy otrzymują za swoje "serce" - kwiat żonkila. My również włączyliśmy się do akcji zakupując żonkilowe cebulki, które posadziliśmy na rabatach przy szkole. Mamy nadzieję, że wiosną obudzą się do życia, a co najważniejsze, że nasz drobny gest wesprze działalność Hospicjum Domowego dla Dzieci w Częstochowie.

 

Fotorelacja


 

  Poznaj szczegóły akcji w naszej szkole 

 Poznaj wyniki akcji w naszej szkole


Sukcesy sportowe uczniów

We wrześniu 2013r. odbyły się zawody sportowe w biegach przełajowych w Koniecpolu.

W Mistrzostwach Koniecpola w kategorii dziewcząt :

I miejsce zdobyła Maria Bobrowska z kl. II b LO

II miejsce Klaudia Musiał z kl. II c LO

III miejsce Angelika Borowiec z kl. III c LO

 

W kategorii chłopców:

I miejsce zdobył Hubert Lubczyński z kl. I TL

II miejsce Norbert Struski z kl. II TL

III miejsce Piotr Kleina z kl. III b LO

 

Kolejne zawody to Mistrzostwa Powiatowe  w biegach przełajowych, które również odbyły się we wrześniu 2013 r. w Konopiskach.

 

Wśród dziewczyn I miejsce zdobyła Maria Bobrowska z kl. II b LO

II miejsce Angelika Borowiec z kl. III c LO

III miejsce Olga Sulisz z kl. I b LO


W kategorii chłopców:

I miejsce zdobył Hubert Lubczyński z kl. I TL

II miejsce Norbert Struski z kl. II TL

III miejsce Marcin Wawszczak z kl. III c LO

Uczniowie otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy.

Gratuluję osiągniętych wyników i dziękuję wszystkim uczestnikom tych biegów.

 

                                                                                  mgr Mariusz Bobrowski


Stypendia dla najlepszych uczniów naszej szkoły

W dniu 11 września 2013r. w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów w ramach „Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego na lata 2012-2015"

Zarząd Województwa Śląskiego przyznał wsparcie finansowe 30 najzdolniejszym uczniom ze szkół regionu.

Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu: Klaudia Musiał (kl. IIc LO) oraz Dominik Majczak (kl. II b LO).

Aby otrzymać takie wyróżnienie i związane z tym gratyfikacje finansowe trzeba było wykazać się zainteresowaniami wybiegającymi poza obowiązujący program nauczania i poszczycić się znaczącymi osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi, a średnia ocen musiała wynosić minimum 4,8.

Ponadto w dniu 17 września br. 6 uczniów z naszej szkoły odebrało dyplomy Starosty Częstochowskiego za szczególne osiągnięcia w nauce i zachowaniu.
Nagrody wręczyli Członek Zarządu Powiatu – Jan Miarzyński i Naczelnik Wydziału EZK- Piotr Juszczyk.

Najzdolniejsi uczniowie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu to:

Szymon Musiał, Klaudia Musiał, Dominik Majczak, Kinga Pikos, Katarzyna Marek, Piotr Kleina.

Stypendium jest wyróżnieniem dla naszych zdolnych i ambitnych uczniów oraz nagrodą za pracę i osiągnięcia naukowe. Uczniom tym składamy gratulację i życzymy podobnych sukcesów w przyszłym roku.XIII Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego 

     Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica klasy IIc LO Klaudia Musiał zakwalifikowała się do udziału w XIII Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego i w związku z tym w dniach 18-24 sierpnia 2013r przebywała w Hattingen (Nadrenia-Północna Westfalia, Niemcy).

     Regionalny Trójkąt Weimarski to trójstronne porozumienie między regionami: Województwem Śląskim, Północną Nadrenią-Westfalią w Niemczech oraz Nord-Pas-de-Calais we Francji, mające na celu wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwój społeczno-gospodarczy i współpracę wymienionych regionów.
Celem odbywających się co roku spotkań Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest umożliwienie młodym ludziom spotkania z rówieśnikami z krajów Trójkąta, wymiany doświadczeń, a tym samym wzmocnienie postaw dialogu i współpracy młodego pokolenia. W każdym spotkaniu biorą udział 15-osobowe grupy młodych ludzi – uczących się, studiujących, pracujących i poszukujących pracy – z Francji, Niemiec i Polski, którzy mają za sobą pierwsze doświadczenia w działalności na rzecz lokalnej, regionalnej społeczności i są zainteresowani problematyką europejską.

     Dzięki udziałowi w Szczycie Młodzieży, który w tym roku poświęcony był problemowi „Demokracja 2.0 – nowe formy partycypacji i legitymizacji” młodzi ludzie z Województwa Śląskiego oraz z pozostałych regionów, mieli okazję doświadczyć pozytywnej roli wielokulturowych spotkań i wymiany własnych spostrzeżeń związanych z tematem XIII Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego.

Opiekunem uczennicy była mgr Sylwia Margas.