Zakończenie roku szkolnego
Warsztaty - film
Kształcimy w zawodach
 

27 lutego 17 uczniów szkoły uczestniczyło w I etapie Drogowskazu dla Młodych, akcji organizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie i Automobilklub Jurajski. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uświadomienie młodym kierowcom niebezpiecznych i ryzykownych zachowań związanych z nieprzestrzeganiem zasad i przepisów obowiązujących w ruchu drogowym, a także krzewienie prawidłowych zasad postępowania podczas wypadku drogowego i udzielania pierwszej pomocy.

M. Gołdon

Drogowskaz dla młodych


19 lutego odbył się konkurs na deser walentynkowy. Wszystkie przygotowane słodkości były przeeeeepyyyyszne (i prześliczne!), ale... zwycięzcy muszą być. Zasłodzone jury zdecydowało, że wygrały "Zakochane malinki" Julii Rzepki z klasy II Technikum. Tuż za uplasował się "Serniczek dla zakochanych" Natalii Oberskiej z klasy II Technikum. Na podium zmieściły się też "Torcik walentynkowy red velvet" Wiktorii Krętuś z klasy II Technikum i "Serce Walentego" Janka Wójcika z klasy I Technikum. I wygranym, i wszystkim szkolnym cukiernikom serdecznie gratulujemy!

B. Słupczyńska

Konkurs na deser walentynkowy17 grudnia odbył się u nas tradycyjny konkurs "Czar świąt", w którym uczniowie klas kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz rywalizowali w kategorii potraw wigilijnych. Wszystkie zaprezentowane dania były przepyszne, jednak konkursy rządzą się swoimi prawami. I tak zwyciężył świąteczny makowiec upieczony przez Magdę Farmus z klasy III Szkoły Branżowej, jedynie o punkt wyprzedzając Mateusza Standerskiego z klasy I Technikum, który przygotował świąteczną kutię. III miejsce ex aequo wywalczyły Wiktoria Krętuś z klasy II Technikum i Ala Młynarczyk z klasy III Szkoły Branżowej; obie dziewczyny ugotowały wigilijne zupy grzybowe. Wyróżnienia trafiły do pierogów Janka Wójcika z klasy I Technikum, ryby w sosie pieczarkowym Marcina Konatowskiego, śledzia w śmietanie Natalii Oberskiej i kapusty Wiktorii Serwatki (wszyscy z klasy II Technikum). Brawa dla wszystkich uczestników!
 

B. Słupczyńska

Czar świąt21 listopada uczniowie Zespołu Szkół w Koniecpolu wzięli udział w wycieczce do Warszawy. W trakcie wyjazdu młodzież miała okazję zwiedzić Sejm i Senat RP. Uczniowie spotkali się z panią poseł Lidią Burzyńską, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swojej pracy w Parlamencie. Młodzież uczestniczyła również w ciekawej lekcji historii parlamentaryzmu polskiego we Wszechnicy Sejmowej. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbyła się prelekcja na temat historii wnętrz zwiedzanego obiektu. Następnie uczniowie udali się na Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie odbywała się odprawa warty. Wycieczkę zakończono zwiedzaniem Starego Miasta szlakiem najważniejszych miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim.

R. Pośpiech

Wycieczka do Warszawy


8 listopada uczniowie klas pierwszych (przy wokalnym wsparciu koleżanki z klasy II Technikum i kolegi z klasy III LO) uraczyli nas pięknym występem z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomnieliśmy sobie, jak nasi przodkowie walczyli o wolność Ojczyzny: prowadzący przedstawili nam rys historyczny, usłyszeliśmy wywiad z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i obejrzeliśmy kilka krótkich filmów. Nasi artyści zadeklamowali wiersze. Marika, Amanda, Marta z klas I LO, Oliwia z klasy I Technikum i Wiktoria z klasy II Technikum oraz wspaniały chór dziewcząt i chłopców zaśpiewali pieśni i piosenki, kojarzące się z okresem walki o niepodległość i sławiące piękno naszej Ojczyzny. Wspólnie odśpiewaliśmy również hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego", włączając się w ogólnokrajową akcję Szkoła Do Hymnu.

B. Słupczyńska

Narodowe Święto Niepodległości23 października w naszej szkole obchodziliśmy już po raz dwunasty Święto Chleba. Z tej okazji społeczność szkolna oraz zaproszeni goście obejrzeli uroczystą akademię, a następnie mogli skosztować rozmaitych przysmaków kuchni tradycyjnej. Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii dokumentującej to wydarzenie.
 

Święto chleba


Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja, międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. Jego siedemnasta edycja przebiegała pod hasłem ,,Drzewa dla klimatu”. Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji po raz kolejny. 17 października przedstawiciele klas pierwszych zasadzili na placu szkolnym siedem drzewek.

Udział w akcji to bezpośrednie i konkretne działanie na rzecz środowiska i ochrony klimatu, ponieważ sadzenie drzew jest jednym z najbardziej skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drzewa i lasy nie tylko regulują klimat, ale jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, przeciwdziałają powodziom i spowalniają proces erozji. Są najważniejszym składnikiem lasu, tworzą środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Koniecpol za podarowane drzewka i wspólny udział w akcji.

J. Sadowska, R. Pośpiech

Święto drzewa


14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas maturalnych, przy wsparciu młodszych kolegów, przygotowali uroczystą akademię, na którą złożył się miks wierszy, wesołych scen, piosenek i życzeń dla nauczycieli. W tym uroczystym spotkaniu uczestniczyli nie tylko obecni profesorowie naszej szkoły, ale także nauczyciele emerytowani, dzięki czemu atmosfera była szczególnie ciepła.

Po akademii głos zabrała pani dyrektor Edyta Młyńska, która złożyła życzenia nauczycielom. Do życzeń dołączył pan Tadeusz Nowak, emerytowany dyrektor Zespołu Szkół.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości.

Dzień Edukacji Narodowej


1 października uczniowie naszej szkoły zwiedzili zabytkową kopalnię węgla kamiennego GUIDO w Zabrzu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wyjazdu.

W kopalni Guido

Zespół Szkół w Koniecpolu po raz kolejny zorganizował wycieczkę historyczną do bunkrów Armii Krajowej na Pękowcu. Młodzież ze Szkół Podstawowych z Koniecpola poznała historię konspiracji zbrojnej prowadzonej w naszym rejonie i mogła poznać czyny wspaniałych dowódców: mjr. Mieczysława Tarchalskiego ps. Marcin i gen. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek. W trakcie spotkania prowadzone były warsztaty survivalowe, które w sposób praktyczny pokazały, jak trudne były warunki życia "leśnych ludzi". 80-lecie wybuchu II Wojny Światowej stało się doskonałą okazją do przypomnienia tragicznych wydarzeń w naszym regionie i pokazania bohaterów, którzy w życiu kierowali się honorem i umiłowaniem ojczyzny, dla której poświęcili własne zdrowie i życie. Podczas wycieczki młodzież zobaczyła, że historia Polski powstawała w ich "Małej Ojczyźnie", a spotkania w miejscach historycznych są doskonałą lekcją patriotyzmu.

M. Gałwiaczek

Wycieczka do Pękowca


26 września grupa uczniów z klasy II LO, realizująca rozszerzenie biologiczno-chemiczne wzięła udział w V Warsztatach Naukowych pod nazwą Inżynier – zawód XXI wieku, organizowanych przez Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej.

W ramach warsztatów uczniowie wysłuchali wykładu wprowadzającego Pani dr hab. Joanny Lach, pt.: „Zanieczyszczenie wód farmaceutykami – wyzwaniem XXI wieku”. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych, na których badali biologiczne wskaźniki czystości wód, analizowali wybrane parametry fizykochemiczne wody oraz badali przepływy wód w korytach otwartych i rurociągach.

Interesującym punktem warsztatów była prelekcja pracownika Wodociągów Częstochowskich na temat funkcjonowania Stacji Uzdatniania Wody „Wierzchowisko” w gminie Mykanów. Uczniowie poznali historię rozwoju infrastruktury wodociągów w Częstochowie oraz zaawansowaną technologią oczyszczania i uzdatniania wody do celów konsumpcyjnych.

Warsztaty były bardzo ekscytującym doświadczeniem, wzbogacającym uczniów w praktyczne umiejętności laboratoryjne i poszerzającym wiedzę na temat wody – substancji niezbędnej do życia wszystkich organizmów.

R. Pośpiech

Warsztaty naukowe


17 września w Konopiskach odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Powiatowego Zrzeszenia LZS w Częstochowie w biegach przełajowych. Na dystansie 800 m dziewcząt zwyciężyła Martyna Gruszka z klasy IV Technikum, tuż za nią uplasowała się Sofia Shkuratova z klasy II LO, III lokata przypadła Sandrze Kidziun z klasy I Technikum. W biegu na 1000 m chłopców na najwyższym stopniu podium stanął Przemek Rak z klasy IV Technikum, II miejsce wywalczył Hubert Polaczyk z klasy III Technikum. Tuż za podium znaleźli się Damian Kapral z klasy I Technikum (IV miejsce) i Mateusz Borkowski z klasy II LO (V miejsce).

B. Słupczyńska

  Biegi przełajowe13 września uczniowie klas pierwszych oraz klasy II TLHŻ przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata - Polska 2019. Tegoroczna edycja przeprowadzana jest pod hasłem Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy!

Założeniem akcji jest zachęcanie nas, konsumentów, do podejmowania działań, dzięki którym nauczymy się unikać wytworzania niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialni za nasze wspólne środowisko. Podejmowane działania zachęcają do stosowania filozofii Zero Waste. Zgodnie z jej założeniami ten styl życia opiera się na 5 krokach, które powinny przebiegać w następującej kolejności:

Refuse (odmawiać) – powstrzymywanie się od kupowania rzeczy, których tak na dobrą sprawę nie potrzebujemy;

Reduce (ograniczać) – ograniczanie się w nabywaniu dóbr materialnych;

Reuse (ponownie używać) – wielokrotne używanie tego samego przedmiotu;

Recycle (poddawać recyklingowi) – wykorzystywanie rzeczy, które pierwotnie nie miały być używane więcej niż jeden raz;

Rot (kompostować) – składowanie odpadków kuchennych lub roślin w postaci kompostu.

Według różnych źródeł, przeciętny Polak wytwarza co roku od 250 do nawet 315 kg śmieci. I mimo, że z roku na rok zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat jego złego oddziaływania na środowisko, to liczba odpadów ciągle rośnie.

Młodzież naszej szkoły, zaopatrzona w worki oraz jednorazowe rękawice, posprzątała część lasu wzdłuż drogi do Secemina oraz teren wokół szkoły. Sama akcja to świetna okazja do kształtowania właściwych postaw proekologicznych i promowania nieśmiecenia. To także doskonała lekcja współpracy i integracji w zespole. Uczniowie zebrali łącznie ok. 650 kg posegregowanych śmieci.

Wszystkim uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Za pomoc i przyłączenie się do akcji dziękujemy także Nadleśnictwu Koniecpol.

J. Sadowska, R. Pośpiech

  Sprzątanie świata 2019button_inauguracja-roku-szkolnego

2 września zainaugurowaliśmy rok szkolny 2019/2020. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Starosta Powiatu Częstochowskiego pan Krzysztof Smela oraz członek Zarządu Powiatu pan Henryk Kasiura.

Pani dyrektor Edyta Młynska powitała uczniów i nauczycieli po wakacjach, szczególnie ciepło witając licznych w tym roku pierwszoklasistów, którzy złożyli uroczyste śłubowanie.

Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie pełen sukcesów i pozytywnych wrażeń, życzymy jednocześnie wszystkim uczniom i nauczycielom samych szóstek.

   Inauguracja roku szkolnego