Aktualności
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Uczniowie z najwyższą średnią ocen otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Drobne upominki wraz z dyplomami wręczono również uczniom ze stuprocentową frekwencją. Pani dyrektor pogratulowała uczniom i ich nauczycielom i życzyła wszystkim udanych wakacji.

Zakończenie rokuWARSZTATY PRZYRODNICZE

16 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych organizowanych przez Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych „Przytulia”. Warsztaty odbyły się na terenie Mirowskiego Przełomu Warty i dzięki nim uczestnicy mieli okazję poznać wartości przyrodnicze, krajobrazowe i społeczne Warty. Poprzez samodzielnie prowadzone obserwacje, korzystając z pudełek ze szkłem powiększającym i podbieraka, uczniowie przyjrzeli się występującym tam gatunkom zwierząt i roślin.

Wędrując po terenie grodziska Gąszczyk w Przełomie Warty, uczestnicy poznali historię tego miejsca oraz wykopalisk archeologicznych odbywających się tam od kilku lat. W trakcie zajęć uczniowie zastanawiali się również, jak można zmniejszyć negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko oraz uświadomili sobie, jak ważna jest różnorodność biologiczna.

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy zwiedzili stadninę koni w Klubie Rekreacyjno-Sportowym TKKF ”Pegaz”. Piękne krajobrazy Doliny Warty oraz konie zapewniają niezapomniane wrażenia i są okazją do poznania tego niezwykle urokliwego zakątka okolic Częstochowy.

M. Janiszewska, J.Sadowska

 
Warsztaty przyrodniczeJAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM?

Akcja ta została zainicjowana przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, a ma ona na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Nasza szkoła również włączyła się w tę ogólnopolską akcję i 10 czerwca o 10:15 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami, rozpoczęli wspólne czytanie książek.

Pamiętajmy, że czytanie wprawia w ruch nasz mózg i karze mu myśleć, wysilać się, dzięki czemu osoby czytające mają większą wiedzę, szybciej odnajdują się w różnych sytuacja, mają bogatsze słownictwo. Warto odwiedzać biblioteki szkolne i czytać, czytać, czytać...

M. Antoń, A. Wójcik

Jak nie czytam, jak czytamLEKCJA OTWARTA DLA GIMNAZJALISTÓW - SĄD NAD INFLACJĄ

8 i 10 czerwca uczniowie klasy pierwszej LO przestawili swoim młodszym kolegom i koleżankom z gimnazjów „Proces sądowy Pani Inflacji” W ten zawoalowany sposób przemycili zebranym wiedzę zdobytą na lekcjach wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie wcielili się w role osób biorących udział w procesie sądowym – mieliśmy więc Sędziego, Prokuratora i Obrońcę, a na ławie oskarżonych zasiadła Pani Inflacja z zarzutem napaści na gospodarkę. Pani Emerytka, Pan Producent i Pan Profesor byli świadkami oskarżenia, a na świadków obrony powołano Panią Kredytową, Pana Euro i Pana Pośrednika Nieruchomości. Po wysłuchaniu obydwu stron, sąd wydał werdykt, skazując Panią Inflację na kilkanaście miesięcy surowej polityki pieniężnej.

Gimnazjaliści byli obserwatorami rozprawy sądowej. W ten sposób poznali zagadnienia z dziedziny prawa karnego, zasady funkcjonowania sądów, a przede wszystkim przyswoili wiedzę z dziedziny polityki pieniężnej.

M. Rydzek

Dzien sportuDZIEŃ SPORTU

1 czerwca był dniem wolnym od nauki, lecz wszyscy przyszli, by dla zabawy porywalizować w meczach siatkówki i piłki nożnej. Na boisku szkolnym został również rozstawiony grill, na którym klasy mogły przygotowywać potrawy. Wszyscy spędziliśmy ten bardzo słoneczny dzień w miłej atmosferze.


 
Dzien sportuUCZNIOWIE ZSP W ZAKŁADZIE FIATA i MAGAZYNIE IKEI
 

16 maja uczniowie technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej zwiedzili magazyn sklepu IKEA w Katowicach oraz Zakład FCA Poland S.A. w Tychach. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką i organizacją pracy w magazynie IKEA, urządzeniami wykorzystywanymi w magazynie wysokiego składowania oraz wymaganiami, jakie stawia pracodawca przyszłym pracownikom. Natomiast celem wizyty studyjnej w tyskiej fabryce Fiata było zaznajomienie uczniów z organizacją pracy w jednym z najnowocześniejszych zakładów przemysłu motoryzacyjnego w Europie oraz nawiązanie kontaktu uczeń – pracodawca.

Podczas pobytu uczniowie zobaczyli, jak wygląda proces produkcji modeli Fiat 500, Lancia Ypsilon oraz Forda Ka na wydziale spawalniczym, lakierniczym i montażu, zapoznali się z linią technologiczną produkcji samochodów, automatyzacją pracy, a także poznali historię powstania fabryki, etapy jej rozwoju oraz osiągnięcia.

M.Gołdon

Fiat & IkeaIZABELA WITKOWSKA NASZYM GOŚCIEM
 

19 kwietnia gościliśmy w naszej szkole panią Izabelę Witkowską, która pracuje w przemyśle lotniczym dla firmy Standard Aero Ltd. Mieszkająca w Winnipeg w Kanadzie koniecpolanka studiowała inżynierię materiałową na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. W roku 2000 została inżynierem bezpieczeństwa lotnictwa (Senior Airworthiness Engineer) i posiada upoważnienie do podejmowania decyzji w imieniu Ministra Transportu związanych z naprawami odbiegającymi od standardowych, przeprowadzania ekspertyz, nadzorowania analiz ryzyka oraz zatwierdzania dokumentacji technicznej (źródło: sprawynauki.edu.pl).

Jest tak zwanym inżynierem delegowanym, pierwszą kobietą i pierwszym imigrantem na tym stanowisku w swojej firmie. Pani Witkowska opowiedziała o swojej zawodowej pasji: od zawsze fascynował ją przemysł lotniczy, teraz zajmuje się, między innymi, wykrywaniem przyczyn katastrof samolotowych. Uczniowie mogli usłyszeć, jak ważna jest wiara we własne możliwości, poparta dążeniem do wyznaczonego celu oraz nielekceważeniem wagi wykształcenia i znaczenia pasji w życiu człowieka. Nasz gość wielokrotnie powtarzał, że każdy z nas odpowiedzialny jest za swoją przyszłość.

W swojej pracy pani Witkowska ceni możliwość pracy z ludźmi, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach, uważa bowiem, że niezmiernie ważne jest uczenie się przez całe życie. W wolnym czasie pani inżynier wiele podróżuje (zwiedziła 83 kraje, była na wszystkich kontynentach) i prowadzi aktywny tryb życia. Wraz z mężem angażuje się w inicjatywy charytatywne, między innymi w wirtualną adopcję. Pomagają też studentom, którzy chcą spędzić "naukowe" wakacje w Kanadzie. Mąż pani Witkowskiej jest elektrykiem, specjalistą od "zielonych technologii" i uczy firmy, jak oszczędzać energię. Oboje państwo Witkowscy przekonywali nas, że także Polacy z małych miejscowości robią światowe kariery, najważniejsze bowiem nie jest miejsce zamieszkania, ale sposób myślenia, determinacja i wiedza.

B. Słupczyńska

Izabela WitkowskaMISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ

15 kwietnia w naszej szkole odbyła się Licealiada, czyli Mistrzostwa Powiatu Częstochowskiego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Udział w rozgrywkach wzięły szkoły ponadgimnazjalne z Kamienicy Polskiej, Złotego Potoku i Koniecpola. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów w systemie „każdy z każdym”. Wszystkie spotkania stały na wysokim poziomie, zawodnicy nie zapominali o zasadach fair play, a kibice o wspaniałym dopingu. Po długich i bardzo emocjonujących meczach wyłoniono zwycięzców rozgrywek.

W kategorii dziewcząt:

I miejsce – ZSP w Koniecpolu

II miejsce – LO w Kamienicy Polskiej

III miejsce – ZS im. Wł. Szafera w Złotym Potoku

W kategorii chłopców:

I miejsce – ZSP w Koniecpolu

II miejsce – ZS im. Wł. Szafera w Złotym Potoku

III miejsce – LO w Kamienicy Polskiej

P. Borowiec

Licealiada 2016SPOTKANIE Z KAROLEM OKRASĄ

8 kwietnia uczniowie II klasy technikum żywienia oraz I klasy zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie kucharz uczestniczyli w spotkaniu z Karolem Okrasą - znanym kucharzem i prezenterem. Znamy go z wielu programów telewizyjnych, np. „Kuchnia z Okrasą”, „Okrasa łamie przepisy” czy „Smaki czasu z Karolem Okrasą”. Jest jednym z założycieli istniejącej od 2008 roku Fundacji Klubu Szefów Kuchni, która ma za cel propagowanie kultury stołu w Polsce i nie tylko. Ponadto jest szefem kuchni w restauracji Platter.

Słynny mistrz kuchni podzielił się z młodzieżą swoją pasją gotowania. Mówił też o wyborze kierunku kształcenia przez młodych ludzi. Na spotkaniu kucharz stwierdził, że jest niezwykle ważne, aby kochać wybrany przez siebie zawód, który winien stać się życiową pasją, prowadzącą do osiągnięcia sukcesu. Podkreślił, że w wyborze swojej przyszłości młodzi ludzie powinni kierować się swoimi zainteresowaniami i pasjami.

J. Ślęzak

Karol OkrasaDNI OTWARTE NA POLITECHNICE CZĘSTOCHOWSKIEJ

7 kwietnia uczniowie naszej szkoły – głównie tegoroczni maturzyści – mieli okazję poznać wydziały Politechniki Częstochowskiej w ramach Dnia Otwartego uczelni. Bliżej przyjrzeliśmy się laboratoriom Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oraz Wydziałowi Zarządzania. Mogliśmy zobaczyć działanie i różne zastosowania kamery termowizyjnej, poznać zasady pozyskiwania energii z paneli słonecznych, sterować robotem, zobaczyć szereg nowoczesnych urządzeń oraz ciekawych eksperymentów. Za pomocą jednego z nich zdiagnozowano kondycję organizmu jednej z naszych uczennic.

Wskazówki udzielone nam podczas spotkania w laboratorium były przedmiotem ożywionej dyskusji na temat zdrowego trybu życia, a zwłaszcza prawidłowego odżywiania. Przeszliśmy też szybki kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Politechnika Częstochowska okazała się ogromną, bogato wyposażoną i ciekawą uczelnią.

A. Chrzuszcz

PCz2016


   

DATA

PRZEDMIOT

GODZINA

23.08.2016

j. polski
j. niemiecki

chemia

11.30

24.08.2016

j. angielski
matematyka

9.00